В Евросъюза имаше над 450 000 смъртни случая в повече между март и ноември 2020 г. в сравнение със средната стойност за предходни години, сочат данните на ЕС, публикувани във вторник.
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Увеличението достигна своя връх - 40 процента над средното - през ноември, според данни, публикувани от статистическата агенция Евростат.
Изследователите изчисляват тези „в повече смъртни случаи“ като процент от допълнителните смъртни случаи в сравнение със средната стойност за съответния месец между 2016 и 2019 г. Те изчисляват прогнозната средна стойност за ЕС, използвайки данни от всички страни членки, с изключение на Ирландия, която не предостави информация.
Числото през ноември последва много по-малък връх през април, по време на първата вълна на пандемията, при която смъртните случаи са 25% над средното. След април броят намалява в началото на лятото, но започва да нараства значително от август нататък.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Пикът през ноември беше особено изразен в България, Полша и Словения, като всички те показаха над 90 процента увеличение, след като през април регистрираха нисък общ брой на смъртните случаи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Въздействието обаче не се усети само от страните, които бяха пощадени от първата вълна. През ноември Белгия отбеляза ръст от близо 60%, докато както Италия, така и Австрия имаха увеличение с 50%. Увеличението в Белгия е особено изразено, като се има предвид, че страната имаше с близо седем процента по-малко смъртни случаи през юли от средното за предходните години.
Докато данните ясно съвпадат със случаите на коронавирус и смъртните случаи, Евростат подчерта, че данните не дискриминират различните причини за смърт. Обаче се казва, че изчислението на свръхсмъртността дава "обща мярка за въздействието на смъртността от пандемията на COVID-19", докато използването на данни за преки смъртни случаи от COVID-19 може да бъде по-малко полезно сравнение, тъй като страните използват различни начини за класифициране на смъртните случаи от COVID-19.