Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС регистрира над 450 000 смъртни случаи повече от средното между март и ноември 2020 г.

16 февруари 2021, 15:52 часа • 1171 прочитания

В Евросъюза имаше над 450 000 смъртни случая в повече между март и ноември 2020 г. в сравнение със средната стойност за предходни години, сочат данните на ЕС, публикувани във вторник.

Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)

Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Увеличението достигна своя връх - 40 процента над средното - през ноември, според данни, публикувани от статистическата агенция Евростат.

Изследователите изчисляват тези „в повече смъртни случаи“ като процент от допълнителните смъртни случаи в сравнение със средната стойност за съответния месец между 2016 и 2019 г. Те изчисляват прогнозната средна стойност за ЕС, използвайки данни от всички страни членки, с изключение на Ирландия, която не предостави информация.

Числото през ноември последва много по-малък връх през април, по време на първата вълна на пандемията, при която смъртните случаи са 25% над средното. След април броят намалява в началото на лятото, но започва да нараства значително от август нататък.

Още: Папата остава в критично състояние

Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля

Пикът през ноември беше особено изразен в България, Полша и Словения, като всички те показаха над 90 процента увеличение, след като през април регистрираха нисък общ брой на смъртните случаи.

Въздействието обаче не се усети само от страните, които бяха пощадени от първата вълна. През ноември Белгия отбеляза ръст от близо 60%, докато както Италия, така и Австрия имаха увеличение с 50%. Увеличението в Белгия е особено изразено, като се има предвид, че страната имаше с близо седем процента по-малко смъртни случаи през юли от средното за предходните години.

Докато данните ясно съвпадат със случаите на коронавирус и смъртните случаи, Евростат подчерта, че данните не дискриминират различните причини за смърт. Обаче се казва, че изчислението на свръхсмъртността дава "обща мярка за въздействието на смъртността от пандемията на COVID-19", докато използването на данни за преки смъртни случаи от COVID-19 може да бъде по-малко полезно сравнение, тъй като страните използват различни начини за класифициране на смъртните случаи от COVID-19.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес