Съветът на ЕС прие днес на писмена процедура спорните промени в пакета "Мобилност“. Сега, за да влезе в сила, той трябва само да бъде одобрен от Европейския парламент на второ четене, след което текстовете да бъдат публикувани в Официалния вестник на ЕС, съобщава БНР.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Европейските държави одобриха пакета Мобилност
С промените се предвижда камионите да се връщат в страната, в която е регистрирана фирмата-превозвач, на всеки 8 седмици, а самият шофьор - на 3 или 4 седмици, в зависимост от работния си график.
Друго изискване е нормалната седмична почивка на шофьора да е поне 45 часа и да се прекарва извън кабината на камиона. Ако почивката се ползва извън дома, настаняването трябва да е за сметка на работодателя.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Осем страни, сред които и България, вече изпратиха писмо до Еврокомисията, с което поискаха пакетът "Мобилност" да бъде отменен. Премиерът Бойко Борисов дори заяви, че заедно с колегите си от тези страни обмисля да заведе колективен иск срещу пакета в Съда на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Страните против пакет "Мобилност" се увеличават, радва се транспортният министър
От Европейската комисия(ЕК) предупреждават, че връщането на празни камиони може да попречи на амбициите за намаляване на вредните емисии и спазването на климатичен неутралитет.
Припомняме, че министърът на транспорта Росен Желязков каза, че когато законодателните изменения по пакета Мобилност станат факт, България ще заведе дело пред Съда на ЕС: „Заявили сме ясно намерението си, че ще търсим арбитража на съда, защото предложените мерки са непропорционални“, подчерта министърът след срещна с представители на международните превозвачи“.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми