ЕС няма да изпълни своите екологични цели до 2020 г., но би могъл да постигне тези за 2030 и 2050 г., ако се предприемат спешни действия, съобщи Европейската агенция по околна среда.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
"Въпреки че повечето от целите за 2020 г. няма да бъдат постигнати, особено тези за биологичното разнообразие, все още има шанс да се постигнат дългосрочните цели и задачи за 2030 и 2050 г.", се казва в доклада, публикуван по време на срещата на върха COP25, която беше открита в Мадрид в понеделник.
В него се казва още, че Европа се нуждае от „спешни действия“ през следващите 10 години, за да се справи с „тревожно ускорената загуба на биологично разнообразие, увеличаването на въздействието на изменението на климата и свръхконсумацията на природни ресурси“.
Докладът отбелязва, че въпреки че е регистриран спад от 22% в емисиите на парникови газове между 1990 г. и 2017 г. и нарастващ дял на възобновяемите енергийни източници, е необходим повече напредък, предаде БГНЕС.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
ЕАОС заяви, че от 13-те цели на политиката за биологично разнообразие, определени за 2020 г., ще бъдат изпълнени само две: определяне на морски и сухопътни защитени зони. За сметка на това опазването на видовете и природните местообитания, водните екосистеми и влажните зони и почвените условия остават проблем, както и химическите емисии, замърсяването на въздуха и шума.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Политиките са по-ефективни по отношение на намаляване на натиска върху околната среда, отколкото за опазване на биоразнообразието и екосистемите, както и за човешкото здраве и благополучие“, се казва в доклада.
Настоящите тенденции показват "забавяне на напредъка при проблеми като намаляване на емисиите на парникови газове, промишлени емисии, генериране на отпадъци, подобряване на енергийната ефективност и възобновяема енергия. В бъдеще настоящият темп на напредък няма да бъде достатъчен за посрещане на климатичните и енергийните цели за 2030 г. и 2050 г. "
COP15 относно биоразнообразието ще се проведе догодина в Китай, където държавите ще си поставят нови цели, въпреки че целите за 2020 г. все още не са изпълнени.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа