Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП: Нека ЕС се промени както го искат избирателите

02 юли 2014, 17:40 часа • 18615 прочитания

Политиките на ЕС трябва да отразят призива за промяна, отправен от избирателите, заявиха лидерите на повечето парламентарни групи в дебат за резултатите от срещата на върха от 26—27 юни, предаде БГНЕС.

Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)

Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март

Държавните глави на страните-членки на ЕС бяха разкритикувани, че не са отчели промяната в настроенията. Първият дебат на новия Европейски парламент бе проведен в присъствието на председателите на Европейския съвет и на Комисията, Херман ван Ромпой и Жозе Мануел Барозу.

Лидерът на ЕНП Манфред Вебер (Германия) започна речта си с предупреждението, че мирът в Европа не трябва да се приема за даденост. Той подчерта съществуването на "логическа връзка" между демокрацията и решенията, вземани в Европейския парламент. Вебер заяви, че ЕС трябва да бъде отворен и готов на реформи, за да може да гарантира едно по-светло бъдеще.

Британският евродепутат Сайед Камал заяви, че големият губещ в тези избори е статуквото. Той предупреди, че ЕС трябва да се реформира, за да се справи с предизвикателствата на бъдещето и че това важи и за Европейския парламент. "В тази институция все още има хора, които изповядват идеали от 50 те години", добави той.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната

Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ

Лидерът на АЛДЕ Ги Верхофстад (Белгия) приветства номинацията на Жан Клод Юнкер като "победа за Европейския парламент, демокрацията и гражданите". Сега г-н Юнкер трябва да търси единодействие с Европейския парламент за създаването на стратегията за промяна. Комисията трябва да използва правото си на инициатива, когато Европейският парламент я призове за това, добави той.

Британският евроскептик Найджъл Фараж също разкритикува националните лидери за липсата на промяна, въпреки резултатите от изборите. "Дори целта за все по-тесен съюз остава, макар и с различна скорост. Ние трябва да сложим край на свободното движение към Великобритания, но това няма да се случи, освен ако не напуснем ЕС. Не трябва да оставаме в капана на този музей", заяви той.

Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"

Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват

В началото на дебата председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой очерта приоритетите на националните лидери за следващите години, наблягайки на единния цифров пазар, енергийната политика, по-добре балансираните правила на фискална дисциплина, както и общата цел за интелигентна регулация. Освен това, той подчерта, че независимо че следващите няколко години ще бъдат характеризирани с промени, ще бъде добре да се види и консолидация на това, което ЕС прави добре.

По отношение на предстоящите предизвикателства пред ЕС, все още настоящият председател на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви: "ЕС трябва да бъде голям за големи неща и малък за малките неща." Той добави, че "Съюзът трябва да се фокусира върху растежа и създаването на работни места". "В миналото не е имало липса на решения, но понякога е имало липса на изпълнение", призна той. Барозу коментира и номинацията на Жан-Клод Юнкер за негов наследник, като заяви, че "Европейската репутация и опит на г-н Юнкер са извън всякакво съмнение".

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес