Министрите на енергетиката от ЕС се срещат днес в Брюксел, за да направят нов опит да се споразумеят за ограничение върху цената на газа, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
ЕК предложи през ноември да сложи таван върху цената на газа, който се търгува на референтния хъб Ти Ти Еф (TTF) в Нидерландия.
Таванът влиза автоматично в сила за месец напред, ако цената на хъба надвиши 275 евро (289,3 долара) за мегаватчас за две седмици и разликата между цената на природния газ, който се търгува в Нидерландия и тази на глобалния втечнен природен газ е 58 евро или по-висока.
ОЩЕ: Таван на цената на газа в ЕС поставя под риск осигуряването на доставки за следващата зима
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Строгите условия, заради които продължава да е неясно дали мярката някога ще бъде приложена, оставя недоволни много страни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
По-голямата част от страните членки призовават постоянно за намеса относно цените на газа, а други включително Германия и Нидерландия продължават да са скептични.
Дали днешната среща ще доведе до пробив оставя неясно.
Чехия, която в момента председателства ЕС на ротационен принцип, заложи на компромисно предложение с по-нисък праг, въпреки че някои страни са против по-гъвкавите условия за задействане на тавана на цената.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Други предложения, които в момента са блокирани от енергийните министри, включват по-бързи процедури за издаване на разрешително за някои проекти за възобновяеми енергии, както и мерки за укрепване на солидарността между страните от блока, включително чрез съвместно купуване на газ.