Държавните и правителствените ръководители на държавите от ЕС ще разгледат на срещата на върха в Брюксел увеличаването на цените на енергоресурсите на европейския пазар, ситуацията в Украйна и Беларус, борбата с пандемията, както и проблемите в сътрудничеството между ЕС и НАТО. Това стана ясно от публикувано днес писмо на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел до лидерите на страните от общността, съдържащо покана за участие в срещата на 16 декември.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Мишел отбелязва, че на 15 декември в Брюксел ще се проведе среща на върха на програмата „Източно партньорство“, в която след напускането на Беларус останаха пет държави. Тази среща ще бъде възможност да се потвърди стратегическото значение, което ЕС придава на страните от Източното партньорство, написа той.
„Ще обсъдим ръста на цените на енергоресурсите и неговото влияние върху нашите граждани и бизнес“, отбелязва Мишел.
Предвидено е да се обсъди и ситуацията в Беларус в контекста на начина, по който най-ефективно ЕС може да се противопостави на хибридното нападение от страна на режима в Минск.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
"Ще обсъдим концентрацията на руските военни сили близо до границата с Украйна. Всяка агресия срещу Украйна ще има огромни последици и Русия ще трябва да плати висока цена", припомни още веднъж Мишел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
На срещата на върха ще бъде разгледан и проблемът за реформиране на системата за търговия с квоти за емисии на въглероден диоксид, чието рязко покачване на цените се превърна в един от факторите на енергийната криза в ЕС. Лидерите на държавите ще разгледат развитието на първата концепция за сигурност на ЕС – „Стратегически компас на ЕС“. Очаква се този документ да бъде одобрен на срещата на върха на общността през март следващата година. В него ще става въпрос само за малка „автономия“ на ЕС във военната сфера, без да разчита на САЩ и НАТО за осигуряване на неговата отбрана.