Европейският съюз ще направи необходимото, за да активира член 7 по отношение на Полша, ако съдебната реформа на правителството на Беата Шидло в крайна сметка бъде приета и влезе в сила. Това обяви заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс на нарочен брифинг в Брюксел. Той уточни, че Европейската комисия е направила анализ и е категорична, че реформата ще нанесе непоправими вреди на съдебната система на Полша.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Пълното активиране на член 7 означава, че дадена държава – в случая Полша, няма да има глас в Европейския съвет. За да бъде взето такова решение обаче е нужно единодушие от всички други страни-членки, а дотук Унгария декларира, че ще подкреп реформата в Полша.
"Препоръката на Комисията е полските власти да не предприемат никакви мерки за отстраняване или принудително пенсиониране на съдии от Върховния съд. Ако такива мерки бъдат предприети, Комисията е готова незабавно да даде начало на процедура по Член 7", каза Тимерманс, цитиран от БГНЕС.
Тимерманс подчерта, че ще осведоми Европейския съвет за напредъка в диалога с Полша и се надява всъщност да има такъв диалог през август, за да може през септември той да представи доклад пред Европейския съвет за напредък. Той уточни, че Полша на практика има един месец да премисли за съдебната си реформа и да отговори на официално уведомително писмо, което ЕК ще изпрати съвсем скоро като част от фактическото стартиране на наказателна процедура. Зам-председателят на ЕК обяви, че ЕК не разглежда Унгария и Полша заедно по темата с върховенството на правото.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Припомняме, че реформата предвижда сегашните върховни съдии в Полша да се пенсионират, като изключение се прави само за правителствената квота т.е. тези, назначени от полския правосъден министър. Освен това председателят на съда задължително ще е избран и назначен от държавата. Отделно жените-съдии ще трябва да се пенсионират по-рано от мъжете. Всичко това се разглежда като нарушение на принципа на върховенство на правото от ЕК, което е и основание за наказателна процедура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)