Европейската комисия планира нови ответни мерки срещу Румъния след отслабването на антикорупционните закони в страната, заяви говорител на комисията, цитиран от германската агенция DPA.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Става въпрос за гласуваните миналата седмица от парламента промени в наказателните кодекси, предвиждащи намаляване на сроковете на давност за някои корупционни престъпления, както и декриминализирането на даването на подкупи в някои случаи.
Брюксел вече предупреди Букурещ по-рано този месец, че ще се изправи пред "бързи и решителни действия", ако парламентът одобри тези законодателни промени.
В отговор на журналистически въпрос какъв би бил отговорът на Комисията, говорителят заяви днес: "Ако въпросът ви е дали ще бъдат предприети бързи и решителни действия в споменатия от вас случай, отговорът е: да. Да, това ще се случи". Той не даде повече подробности за това какви биха били въпросните контрамерки.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Според германската агенция една от възможностите е наказателна процедура, която в крайна сметка ще стигне до Европейския съд. Друга възможност е процес на санкции за нарушаване на правовата държава, известен като член 7, който ЕС вече предприе срещу Полша и Унгария.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Сред одобрените законодателни промени е декриминализиране на даването на подкуп, ако извършителят си признае деянието в рамките на една година и прокурорите още не са започнали разследване срещу него.
Освен това законът намалява наполовина присъдите за присвояване на средства и злоупотреба със служебно положение, ако извършителят компенсира причинените щети. Промените също така ще направят по-трудно за прокурорите представянето на определени видове доказателства по корупционни дела.
Критици смятат, че тези промени ще облагодетелстват лидера на управляващата Социалдемократическа партия Ливиу Драгня, който не успя да стане премиер заради условна присъда за изборни измами, но въпреки това контролира правителството.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Драгня също така беше осъден на 3 години и половина затвор на първа инстанция по дело за фиктивни назначения, като в момента обжалва тази присъда.