Дванадесет държави от ЕС днес ще призоват Брюксел временно да спре европейски закон, предоставящ възстановяване на суми за отменени полети, информира Euronews.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Франция и Холандия ще оглавят инициативата по време на виртуална среща на европейските министри на транспорта. Другите държави, които стоят зад искането, са Белгия, България, Кипър, Чехия, Гърция, Ирландия, Латвия, Малта, Полша и Португалия.
То идва на фона на гняв от страна на пътници заради отменени полети вследствие на блокирането заради коронавируса, тъй като им бяха предложени само ваучери за компенсация. Европейските разпоредби посочват, че на пътниците трябва да бъде предложено възстановяване на сумата, ако полетът бъде отменен.
Но сега има натиск настоящият закон на ЕС да бъде временно спрян, за да се даде възможност на борещите се с кризата авиокомпании да поемат глътка въздух.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
"Пандемията COVID-19 оказа безпрецедентно въздействие върху международния транспорт, включително и върху въздушните пътувания", се казва в съвместното изявление на 12-те държави от ЕС. „Огромен брой полети бяха отменени. Въздушните превозвачи вече не генерират пътнически бизнес, но въпреки това продължават да имат високи текущи разходи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
„Поради това Регламент ЕО (№) 261/2004 и неговото задължение да възстановява анулираните билети в брой, ако пътникът реши така, поставя авиокомпаниите в затруднено положение, когато те са изправени пред сериозно предизвикателство за паричния поток.
Когато беше замислена формулировката на регламента, настоящата глобална криза и нейното въздействие върху въздушното пътуване не можеше да се предвиди. Целта, споделена от Европейския съюз и неговите държави-членки, трябва да бъде запазването на структурата на европейския пазар на въздушно движение. отвъд настоящата криза, като се вземат предвид интересите и необходимата защита на пътниците. "
Еврокомисарят по транспорта Адина Валеан обаче заяви пред изданието, че смята подобен ход за лоша идея.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
„Това не е вариант за мен“, каза тя. „Не мисля, че това е правилният път. Мисля, че компаниите трябва да влагат енергията и мислите си в това как да направят ваучерите по-привлекателни, ако искат да използват главно този инструмент, но позволявайки на пътниците да се възползват от правото си на компенсация.“
Air France-KLM е сред компаниите, които не предлагат възстановяване на парите на пътници, въпреки че са получили помощ от 11 милиарда евро от правителството на Франция и Холандия. KLM заяви пред Euronews, че действащите разпоредби не са предназначени да се справят с изключителните обстоятелства на пандемия.
"Правилата са разработени в очакване на локализирани и краткосрочни прекъсвания", се казва в изявление.
„Никой текст не предвижда забраните и ограниченията за пътуване, започнали през последните седмици. KLM счита, че издаването на ваучер за възстановяване представлява справедливо решение и разумен баланс между защитата на техните пътници и оперативните реалности, с които трябва да се сблъсква всяка авиокомпания. "
Но европейската организация за защита на потребителите BEUC заяви, че пътниците не трябва да са тези, които ще спасяват авиокомпанията.
„COVID-19 поставя потребителите под огромно финансово напрежение“, заяви генералният директор на BEUC Моник Гойенс.
„Тяхното право на възстановяване на суме за отменени пътувания е по-важно от всякога.
„Въпреки това видяхме безброй примери на авиокомпании и туристически компании, които подкопават правата на потребителите, опитвайки се да подтикнем хората да приемат ваучери. Нещо повече, потребителите не трябва да бъдат принуждавани от правителствата да взимат законопроекта за спасяване на туристическата индустрия. Нуждаем се от решения, които защитават както туристическата индустрия, така и правата на потребителите, без които доверието на потребителите в туристическия бранш може да бъде трайно увредено“.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 29 април