Не отиваме на преговорите да дадем нещо, да дадем името Македония, както твърдят някои, отиваме да вземем обратно нещо, което е дадено преди 70 години, заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас в Солун след срещата си със солунския кмет Янис Бутарис.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Ципрас, отговаряйки на журналистически въпроси, не се спря на преговорите, които се водят в Ню Йорк, а на това, защо Атина приема съставно име, обръщайки се към всички онези, които в Гърция обвиняват правителството, че "то дава името Македония ".
Припомняме, че в Ню Йорк, в централата на ООН, приключи срещата между министрите на външните работи на Македония и Гърция - Никола Димитров и Никос Кодзияс. Преговорите за разрешаване на спора за името на Македония продължиха 6 часа без особен резултат. От македонското министерство на външните работи съобщиха, че днес (25 май) ще има нова среща.
След срещата гръцкият премиер бе критикуван от опозицията в Атина, че мълчи по темата.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
„Ние сме в преговори, които са деликатни, критични, предприети са стъпки напред. Продължаваме да защитаваме национална позиция и когато вече съм в Солун, в Македония, искам да го кажа, защото чувам някои да казват, че не дават името. Ние сме тук, опитвайки се да си върнем нещо, не да даваме нещо. Да вземем нещо, което преди 70 години е дадено, от други, не от нас“, каза гръцкият премиер, обяснявайки, че съседната страна и в рамките на Югославия, и след разпадането ѝ използва името Македония "без никакво друго определение".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Ципрас смята, че името без определение "насочва към античния гръцки свят и голямото културно наследство на гръцката Македония", а в преговорите Атина се стреми това да си го върна, нещо, което според Ципрас, "не е лесно", предаде БГНЕС.
„Това е съчетаването на привидно противоположни понятия, имат държавен субект, който 70 години се нарича Македония, а няма нищо общо с Александър Велики и с този исторически процес. Те имат славянски и албански корени и го признават. Което означава, че ако получим определение пред името Македония, е голяма победа и още по-голяма ще е да се договорим, че едно е нашата Македония, което идва от дългата традиция на гръцкия античен свят, а друго е тяхната традиция и техния културен знак“, каза Ципрас и подчерта, че Гърция нито игнорира, нито мисли, че Македония няма традиции или културно наследство, но става дума за две различни неща.
Гръцкият премиер добави, че е време двете страни да съществуват заедно, да си сътрудничат и да живеят в мир в полза на целия регион.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа