Гърция подкрепя "суверенните права" на Кипър за експлоатиране на газовите находища в източното Средиземноморие, заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас, след като турският президент Реджеп Ердоган предупреди световните енергийни компании да не сключват сделки с острова.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
"Сътрудничеството между Гърция и Кипър представлява решаваща точка на външната политика на Атина и това ясно включва подкрепата на кипърската гръцка република в упражняването на суверенните й права в нейната изключителна икономическа зона", каза министър-председателят в парламентарен дебат.
"Кипър има неотменимо международно право да експлоатира тези територии и този избор има подкрепата на Гърция, както и на Европейския съюз и международната общност", посочи Ципрас.
През 2011 г. американската фирма "Нобъл Енерджи" беше първата, която откри газ на брега на Кипър, където запасите от природен газ се оценяват на около 127,4 милиарда кубически метра. Добиването все още не е започнало.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
До голяма степен неоползотвореното от Кипър газово и петролно богатство представлява една от основните точки на спора между Никозия и Анкара, предаде БГНЕС. Вчера Ердоган предупреди енергийните компании да се отдръпнат от сделки без решение на кипърския проблем.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
"Енергийните компании, които се включват в безотговорните стъпки, предприети от кипърската гръцка страна, никога не могат да бъдат посрещнати с разбиране", каза президентът.
Той посочи, че богатите въглеводородни ресурси на острова трябва да принадлежат на всички страни, включително и на Северен Кипър. Ердоган предупреди срещу всяка стъпка, която би могла да предизвика нови напрежения или да рискува "да загуби приятелството на Турция", като имплицитно предупреди компаниите, че техният турски бизнес може да бъде засегнат.
Кипър е разделен от 1974 г., когато турската армия окупира северните части на острова в отговор на извършен с помощта на Атина преврат, целящ обединение с Гърция. В момента на острова все още има турска армия, наброяваща 35 000 души.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Конференция за мир, подкрепена от ООН миналата седмица в Швейцария, бе определена като най-добрия шанс за прекратяване на разделението на острова от четири десетилетия насам, но дискусиите приключиха в петък без споразумение.