България призова за повече военни на НАТО в Югоизточна Европа и Черно море, както и за повече съвместни военни учения, за подобряване на сигурността в региона, след като Русия анексира украинския Крим.
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Като бивша комунистическа държава на Черно море, България беше близък съюзник през Студената война на Москва, но се присъедини към НАТО през 2004 г. и Европейския съюз три години по-късно.
„Събитията в Украйна доказват, че ние не можем да приеме мира и сигурността в Европа за даденост”, каза президентът Росен Плевнелиев на среща във Варшава на държавните лидери на страните от НАТО в Централна и Източна Европа, според изявление от кабинета му.
„Увеличаването силите на НАТО в Югоизточна Европа и Черно море, провеждането на повече военни учения, както и по-активното ползване на съвместните военни съоръжения в България, са сред предложенията направени от президента Плевнелиев”, се казва в изявлението.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Той каза още, че България ще повиши разходите си за отбрана до 1.5% от БВП до 2015 година и след това постепенно ще ги повиши до 2% от БВП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Полша, която вече харчи 1.95% от БВП за отбрана, се присъедини към призива на България и заяви, че регионът трябва да подобри военната инфраструктура, за да може да получи помощ от НАТО при необходимост, каза полският президент. Бронислав Коморовски казва в изявление на своя интернет сайт, че планираната за септември среща на НАТО трябва да донесе решения, имащи за цел подобряване на отбранителните способности на източното крило на алианса.
В понеделник румънският президент Траян Бъсеску разкритикува Европейския съюз за меката позиция спрямо руския президент Владимир Путин, след свалянето миналата седмица на малайзийския пътнически самолет с почти 300 души на борда над контролираните от сепаратистите територии на Украйна.
Voice of America
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ