Брюксел подготвя втори пакет санкции заради нарушаване на човешките права в трети страни. Очаква се той да бъде готов за предстоящото заседание на Съвета на ЕС на 22 март, съобщи „Дойче веле”. Първият пакет беше въведен заради ареста на Навални.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
По информация на агенция ДПА новият пакет санкции ще бъде в съответствие с така наречения Европейски акт "Магнитски". За него се очаква да бъде приложен преди всичко спрямо лица от азиатски и африкански държави, както и срещу руски граждани, които още не са попаднали в списъка на предходния санкционен пакет. Предполага се, че решението за разширяване на санкциите ще бъде прието бързо, а наказателните мерки, включващи забрана за влизане в ЕС и блокиране на активите, в скоро време ще влязат в сила.
До влизането в сила на санкциите ще се пази в тайна при какви случаи на нарушаване на човешките права ще бъдат прилагани те и кой ще влезе в черния списък. ЕС иска по този начин да предотврати изнасяне на активи от своя територия до влизането на тези мерки в сила.
Първият пакет наказателни мерки в рамките на новия санкционен механизъм бе въведен в началото на март в отговор на ареста на опозиционера Алексей Навални.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Брюксел задейства за първи път приетия в края на 2020 г. инструмент, който позволява въвеждане на забрана за издаване на виза и замразяване на имуществото на отделни лица, виновни за грубо потъпкване на човешките права или получили облага от това.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Новият санкционен механизъм на ЕС няма географско ограничение и позволява да се предприемат мерки в отговор на нарушение на човешките права, извършени в която и да е точка на света извън ЕС. До момента Брюксел имаше възможност да налага санкции само срещу държави или в рамките на специален санкционен режим, например за борба с кибератаки или срещу използването на химическо оръжие. Санкции като реакция на грубо нарушаване на правата на човека – изтезания, извънсъдебни присъди или произволно задържане бяха практически невъзможни. До приемането на новия механизъм ЕС не разполагаше с инструмент за наказание на виновните в убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги, отбелязва ДПА.
Образец за новия механизъм за санкции на ЕС стана американският акт "Магнитски", приет през 2016 г. от Конгреса на САЩ за наказание на лица, носещи отговорност за смъртта на руския одитор Сергей Магнитски през 2009 г.