Европейският съюз подготвя резервен план за финансиране на Украйна на стойност 20 милиарда евро, съобщи "Файненшъл Таймс". Целта е да се заобиколи Унгария, която се противопоставя на изпращането на още средства за Киев.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10 % пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Зеленски към Орбан: Кажи ми поне една причина да блокираш членството на Украйна в ЕС? (ВИДЕО)
По-рано този месец европейските лидери не успяха да се споразумеят за отпускането на 50 милиарда евро на украинската страна за срок от 4 години.
Новата схема
Официални представители уточниха, че новата схема означава, че страните участнички ще предоставят гаранции за европейския бюджет, което ще позволи на Еврокомисията да заеме средствата на капиталовите пазари през следващата година. Процедурата е подобна на тази през 2020 година, когато по време на пандемията комисията предостави около 100 милиарда евтино финансиране на държавите членки по краткосрочни схеми за подкрепа на работната ръка.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: В Сената на САЩ отлагат ваканцията, решават за помощта за Украйна и Израел следващата седмица
Сега няма да се изискват гаранции от всяка страна и основните участници ще бъдат държавите с най-висок кредитен рейтинг. Това ще позволи да бъде заобиколено унгарското вето, тъй като няма да бъде необходимо предложението да бъде прието с единодушие.
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Гаранциите при някои страни, като Германия и Нидерландия, обаче трябва да минат през одобрение от националните парламенти и официалните представители очакват процесът да бъде завършен, така че помощта за Украйна да бъде изпратена до март, коментира "Файненшъл таймс".
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми