Британският премиер Борис Джонсън защити в четвъртък маршрута, по който мина британски боен кораб в Черно море, предизвикал разправии с Москва.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Изказвайки се в казарма в деня след инцидента с „Дифендър”, Джонсън заяви, че "е напълно правилно да защитим закона и да следваме свободата на корабоплаването по начина, по който го направихме". Според Москва инцидентът е станал край бреговете на Крим, който Русия анексира от Украйна през 2014 г., като също така претендира за крайбрежните води на полуострова.
Военният кораб плаваше „по най-краткия път между две точки“ от Украйна до Грузия, каза той, като в същото време потвърди отказа на Великобритания да признае анексията на Крим от Русия.
„Това беше незаконно, това са украински води и беше напълно правилно да ги използвам, за да премина от точка А до точка Б“.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Ударната група бойни кораби, в която участва и „Дифендър”, ще продължи маневри в партньорство със съюзници от Обединеното кралство, "придържайки се към нашите ценности, отстоявайки това, в което вярваме", добави Джонсън.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Това включва демокрация, права на човека, равенства, но също така и върховенство на закона и свобода на навигацията," каза той, порицавайки Кремъл.
Руското правителство заяви, че граничен патрулен кораб е изстрелял предупредителни изстрели и самолет Су-24 е хвърлил четири бомби по пътя на миноносеца, преди да напусне водите, за които Русия твърди, че са нейни.
Но британското министерство на отбраната бързо отрече да имало предупредителни изстрели, заявявайки, че вярва, че Русия "предприема оръжейни учения" и е предоставило предварително предупреждение за корабоплаването в района.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Междувременно Германия и Франция се опитват да убедят партньорите от ЕС да възобновят редовните срещи на върха с руския президент Владимир Путин, в стъпка, заклеймена като "опасна" от Украйна. Великобритания вече не е част от ЕС и официалният говорител на Джонсън заяви, че предложението зависи от съответните държави. "Очевидно подкрепяме ангажираността с Русия за предаване на тежки послания и насърчаване на промени в поведението им", каза той пред репортери.
"Оставаме отворени за различни отношения, но за да се случи това, руското правителство трябва да избере различен път."
По време на случилото се отговарящият за отбраната редактор на в. „Дейли Мейл” е биил на борда на „Дифендър”. В четвъртък той написа: „Кралският флот беше напълно оправдан за плаването по международно признат маршрут за корабоплаване. Но ние определено ръгнахме руската мечка и тя отвърна. Следващия път, когато британски военен кораб навлезе в кримските води, напрежението ще бъде още по-голямо."