Налице е "пълна хармония" между САЩ и Великобритания относно необходимостта от решаване на търговските проблеми със Северна Ирландия. Това каза Борис Джонсън, след първата си лична среща с американския президент Джо Байдън, предава БГНЕС. Двамата лидери се срещнаха в Корнуол в навечерието на срещата на върха на Г7.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
По-рано Байдън предупреди, че спорът между Обединеното кралство и ЕС за граничния контрол не трябва да "нарушава" мирния процес. По време на срещата си двамата създадоха работна група за възстановяване на пътуванията през Атлантическия океан, след като преди това САЩ забраниха на повечето британци да влизат в страната в началото на пандемията. Двамата лидери се договориха за сделка, наречена „Атлантическа харта“, която ангажира двете страни да работят заедно по глобалните предизвикателства.
Ваксините срещу коронавируса и изменението на климата са на дневен ред, но продължаващото несъгласие между Обединеното кралство и ЕС по отношение на регулаторните проверки след Brexit на стоки, които влизат в Северна Ирландия от Великобритания, изглежда ще бъде акцент в дипломатическите дискусии на срещата на Г7.
Споразуменията бяха договорени в сделката за оттегляне на Брекзит през 2019 г., но оттогава Великобритания се стреми към по-голяма гъвкавост. Запитан за спора, френският президент Еманюел Макрон каза: „Мисля, че не е сериозно да искаме да преразглеждаме през юли това, което финализирахме след години на дебати и работа до декември”. „Имаме търговска сделка - тя се обсъжда болезнено от години ... ако шест месеца по-късно те казват:„ Това, което договорихме с вас, не знаем как да го спазваме “, това означава, че нищо не е уважително вече".
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Северна Ирландия получи специален статут в резултат на споразумението за Брекзит през 2019 г. между Великобритания и ЕС. Докато Англия, Шотландия и Уелс вече не следват правилата на ЕС, Северна Ирландия все още ги спазва, тъй като споделя сухопътна граница с Република Ирландия, която е член на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!