Британският премиер Борис Джонсън заяви в сряда, че е "обезпокоен" от бъдещето на Афганистан, след като САЩ обявиха, че изтеглянето им от страната вече е завършило на повече от 90 процента.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
"Ако ме попитате дали се чувствам щастлив от настоящата ситуация в Афганистан, разбира се, че не", каза той на депутатите, съобщи АФП.
"Притеснявам се, ситуацията е изпълнена с рискове. Трябва да се надяваме страните в Кабул да се обединят, за да постигнат споразумение", добави той.
В сряда талибаните започнаха голямо нападение над Кала-и-Нав в северозападната провинция Бадгис. Нападението от ислямистката група се разглежда като ескалация на атаките й на запад в страната, след като американските военни започнаха окончателното изтегляне на войските.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Джонсън заяви, че се надява "кръвта и съкровището, изразходвани от тази страна в продължение на десетилетия в защита на народа на Афганистан, не са били напразни и наследството от техните усилия е защитено."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Повече от 400 британски войници загинаха в Афганистан, след като страната се присъедини към коалиционната намеса през 2001 г.
През 2014 г. британската мисия в страната премина от бойна операция към такава, насочена към подкрепа на афганистанските национални сили.
Конфликтът струва на страната около 40 милиарда британски лири (46,7 милиарда евро).
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
„Народът на Афганистан бе облагодетелстван от десетилетия на подкрепа и инвестиции от Обединеното кралство, ние направихме всичко възможно, за да помогнем за стабилността, сигурността и мира на тази страна“, каза Джонсън.
"Това беше огромен, огромен ангажимент."
Премиерът заяви, че правителството му ще направи толкова, „колкото е възможно с нашите американски приятели“, за да насърчи мира и че ще направи изявление в парламента в четвъртък.
Консервативният депутат Тобиас Елууд по-късно призова за официално разследване на конфликта, продължил десетилетия.
„Две десетилетия след 11 септември сега изоставяме страната на същата тази бунтовническа организация, заради която влязохме, за да победим“, написа той в Tуитър.