Редица балкански страни се ангажираха със заемането на единна позиция срещу антисемитизма на встъпителната конференция на Балканския форум по темата в сряда, информира „Джерусалем Пост“.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10 % пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Участващите страни обсъждаха по време на конференцията как балканският регион да заработи като звено за изкореняване на антисемитизма и създаване на по-толерантни общества за бъдещите поколения.
„Ние сме тук, защото антисемитизмът все още е с нас. Ние поемаме отговорността от онези преди нас да го смажем. Можем да го направим. Първо, трябва да дефинираме тази заплаха и да я разберем ясно", заяви държавният секретар на САЩ Майк Помпео, който беше участник. Той призова други страни да приемат утвърдената дефиниция за антисемитизъм на Международния алианс за възпоменание на Холокоста (IHRA), приета от администрацията на Тръмп след изпълнителна заповед миналия септември.
„Задачата за борба с антисемитизма е неотложна, особено след като видяхме обезпокоителен подем по време на пандемията“, добави той.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Участниците обсъдиха също как дефиницията на IHRA може да бъде важен навигационен инструмент за постигане на целите, поставени пред тях, само дни след като албанският парламент прие единодушно законодателство за дефиницията на IHRA.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
„Трябва да продължим да се борим с всяка форма на антисемитизъм, не само като заплаха за евреите и Израел, но и като заплаха за нашата собствена цивилизация и ценности, върху които се гради нашето бъдеще“, каза премиерът Еди Рама. "Нека не забравяме, че първите погроми произхождат от фалшивите новини. Оттук тръгна всичко. Новата форма за разпространение в дигиталния свят трябва да ни тревожи. В дигиталното общество има много надежда за напредък, но това не трябва да се превръща в кошмар, излизащ извън контрол", добави той.
Сред забележителните участници в конференцията, организирана от парламента на Република Албания, съвместно с Движението за борба с антисемитизма (CAM) и Еврейската агенция за Израел, бяха председателят на Европейския парламент Давид Сасоли, председателят на парламента на Република Албания Грамоз Ручи, върховният представител на Алианса на цивилизациите към ООН Мигел Анхел Моратинос, специалният пратеник на САЩ за наблюдение и борба с антисемитизма Илън Кар заедно с лектори и лидери на парламентите на Косово, Северна Македония, Черна гора и Израел.
"Срамната и тъжна истина е: през 2020 г., 75 години след края на Втората световна война, много евреи в цяла Европа не могат да живеят живот без притеснения", каза Сасоли. „Това показва, че никога не трябва да си почиваме, че никога не трябва да спираме, че никога не трябва да си позволяваме да мислим, че историята, за която вярвахме, че е била преди повече от 75 години, не може да се повтори“.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
"Антисемитизмът се случва не само в най-тъмните кътчета на интернет, но и на открито. Трябва да се попитаме как стигнахме до тук и как можем да се борим с него", добави председателят на Кнесета Ярин Левин. "Трябва да използваме всички налични инструменти, законодателство, образование, за да спрем речта на омразата и антисемитизма. Трябва да настояваме за приемане на дефиницията на IHRA за антисемитизъм. Надявам се, че посланието от приемането й в Албания ще вдъхнови други парламенти на Балканите и по света."