Анализ на нашите данни за безопасност, направен въз основа на приложени над 17 млн. дози от ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca, не показва повишен риск от белодробна тромбемболия, дълбока венозна тромбоза или тромбоцитопения. Това се казва в изявление на компанията, изпратена до медиите у нас.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Това съобщение идва, след като няколко държави в Европа, включително България, спряха разпространението на ваксината, след като споделиха опасения, че употребата ѝ може да бъде свързана с повишен риск от неблагоприятни ефекти като кръвни съсиреци. У нас жена от Пловдив почина след ваксинация с препарата, но няма никаква доказана връзка между двете събития.
"Всъщност съобщеният брой случаи на такъв тип събития за ваксината срещу не е по-висок, отколкото броят, който би възникнал по естествен начин в неваксинирано население", пише още в позицията на компанията.
Според съобщението в клиничните проучвания няма тенденции или случаи на белодробна тромбемболия, дълбока венозна тромбоза или събития, които биха били свързани с тромбоцитопения.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
"Внимателният преглед на всички налични данни за безопасност, включително и на тези събития продължава и AstraZeneca има ангажимента да споделя тази информация незабавно", категорични са производителите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Те подчертават че Европейската агенция за лекарствата е изискала оценка за събития, свързани с тромбоцитопения, от други производители на ваксини срещу COVID-19 (съгласно комуникация от 11 март, 2021 г.).
Още: Никакви проблеми с ваксината на AstraZeneca. Точно обратното.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа