За 400 инцидента, свързани с кибератаки, годишно се съобщава в ЕК. Данните са от последните 3-4 години, съобщиха източници от Брюксел.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Все повече от нотификациите идват от потребителите. 20% са фалшиви положителни, което означава, че след проверка не са се оказали заплаха. 10% са истински инциденти с конкретни последици. Няма масивни случаи, но всяка година трябва да се справят с тях. Инвестира се доста и сумата се е увеличила 3 пъти през последните три-четири години за информационно-технологична сигурност.
Оказва се, че киберпрестъпленията са бич за съвременното дигитално общество, а от Брюксел са в непрекъснат лов на киберпрестъпници. Атаките на хакерите са основно към крайните потребители и действат чрез електронните пощи.
Очаква се в средата на следващата година Европа да премине към най-новата дигитална инфраструктура с цел по-голяма защита. До края на 2020 г. от Брюксел имат амбицията да постигнат по-чиста киберсреда.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Изграждат се нови нива на защита в по-уязвимите системи, а най-уязвими са крайните потребители, които трябва да са много информирани за потенциалните заплахи в мрежата, предаде Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
От Брюксел имат най-новите технологии, за да се защитят правата на потребителя. Инфраструктурата, която в момента имат, е на десетки години. До края на 2020 г. ще бъдат в по-добра ситуация от гледна точка на кибератаките. От Брюксел посъветваха в никакъв случай хората да не кликват върху линк в e-mail, идващ от неизвестен подател.
От там уточниха, че не приписват вината за атаки на когото и да било и не потвърдиха това, че Русия е участвала в кибератаки срещу тях. Според тях атаките могат да бъдат от всякакво естество.