Главно разузнавателно управление на Украйна (ГУР) съобщи днес на сайта си, че е успяло да получи 100 гигабайта класифицирана информация от руската компания "Специален технологичен център", произвеждаща военно оборудване и по-специално различни модификации на дроновете "Орлан", средства за радиоелектронна борба и други военни съоръжения.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Компанията е сред критично важните за руската военна индустрия и е под санкции от 2016 г. Произвежданата от нея военна техника се използва във войната срещу Украйна.
Масивът с данни, прехвърлени на ГУР благодарение на успешно проведената операция, се оценява на около 1,5 милиарда долара и съдържа документация за 194 номенклатурни единици - чертежи, спецификации, патенти, софтуер и др. като става въпрос не само за вече внедрени в производството военни продукти, но и за такива, които още са в процес на разработка.
ОЩЕ: „Всичко отива към Трета световна война“: Прогнозата на украински боец от „Вълците на Да Винчи"
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Това е сериозен удар за Русия, отбелязват от разузнаването като посочват, че документацията ще бъде използвана във военната промишленост на Украйна за укрепване на отбранителните й способности.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Информационен успех и за украинските партизани
Ден по-рано украинското партизанско движение АТЕШ публикува в канала си в Телеграм, че техен агент се е добрал до списък с имена и лични данни на руски военни, участващи в боевете в Украйна. Пробивът е станал през поделение в град Балашиха, Московска област.
Информацията е препратена на украинските власти, добавят украинските партизани.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа