217 зрелостници имат 100 точки, само 48 са с 0 точки, 133 зрелостници имат две пълни шестици, което е 95 точки, 5451 зрелостници имат две отлични оценки над 5.50, 919 по две слаби оценки.
5 са с 0 точки и на двата държавни зрелостни изпита, няма нито един който да има 100 точки и на двата зрелостни изпита. Това показват данните от държавните зрелостни изпити 2014г., предаде репортер на БГНЕС. Това е тринайсета сесия на държавните зрелостни изпити, но макар и с фатален номер, тя по думите на образователният министър Анелия Клисарова, не е фатална. Тази година няма някакви съществени новости по отношение на формата, единственото ново е, че се утвърди скалата за превръщането на точките в оценки, заедно с изпитните варианти. 54 169 зрелостници са се явили тази година на изпита по БЕЛ, 54 488 на втория държавен зрелостен изпит.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Данните показват, че значително намалява броят на желаещите да положат ДЗИ по география и икономика за сметка на увеличаване на броя ДЗИ по биология и здравно образование, философски цикъл и английски език.
Средният брой точки е 62,61, което е много добър 4,71. За миналата година той е бил 4,73. Наблюденията показват и че резултатите са съизмерими има съотносим процент двойки и отлични оценки по БЕЛ и съизмерим успех 4,28. Най – нисък е броят точки по философски цикъл и по история и цивилизация.
Традиционно най – висок по чужди езици. По – висок е процентът двойки по история и цивилизация. По-добри резултати по математика и природни науки. Наблюденията показват, че има леко покачване на средния брой точки по предмети в последните три години - математика, физика, химия, биология, т.е. като цяло математиката и природните науки.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Същевременно има и леко покачване по БЕЛ. Наблюдава се и по-висока постижимост на затворените въпроси и по – ниска при отворените. Сравнението между слабите и отличните оценки показва близо два пъти по – малко процента на двойки, спрямо предходната година.
Данните за средния успех по региони за всички държавни зрелостни изпити поставя на първо място Кърджали с 4.94, следван от Смолян – 4.56, Благоевград 4.51, толкова е и за София град. Най – нисък среден успех има в регионите Разград 3.99, Шумен, 4.04, Ямбол, 4.15, толкова е и в Плевен. Сред училищата с най – високи резултати са 6 в София, има и от Кърджали, Ардино, Варна и Пловдив. Американският колеж със 113 зрелостници има 5,759 среден успех по БЕЛ.
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина