Академичната общност у нас има повод да се похвали с ново иновативно постижение. Преподаватели и студенти от Техническия университет разработиха робот, който може да отмени човека при спасителни акции в прекалено опасни за него ситуации – например акции след земетресения, при свиличане на земни маси, лавини, радиоактивни зони и др.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Роботът е наречен „Хексапод” от проф. Огнян Наков, декан на Факултета по компютърни системи и управление, но разработвалите проекта му казват на галено „Черната вдовица”. Това не е случайно – изобретението наподобява голямо черно насекомо и се придвижва чрез шестте си крака.
Управлението се осъществява чрез джойстик, както и с вграден компютър, чрез който могат да се задават редица действия, както и възможност за реакция при различни обстоятелства.
"Роботът е снабден с навигационна и жироскопични системи, позволяващи ориентиране в променяща се среда“, обясни асистент Христо Гендов, един от създателите на хексапода при представянето му.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Освен при спасителни акции след бедствия и аварии, роботът може да се използва и за сапьорска дейност. По практичен начин той ще се използва и за обучението на студентите – те ще разучават как работи на електрическо и програмно ниво. Според създателите цената му ще бъде около 1000 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Изобретението бе представено в зала 1409 на Техническия университет, като гост на събитието бе министърът на образованието Анелия Клисарова. В университета днес се провежда и кръгла маса на тема: "Висше образование, бизнес и иновации в ИТ сектора". На събитието бяха представени и новите лаборатории на ТУ, които са финансирани съвместно от университета, държавата и еврофондове. В едната от тях се извършват 3D обработки, а другата е за неформално електронно обучение, което се осъществява по проект на МОН.
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област