Учениците от Украйна, записани в българските училища, вече могат да получат допълнително обучение както по български език като чужд, така и по отделни учебни предмети, съобщиха от Министерството на образованието (МОН).
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
"Така те ще се включат по-лесно и успешно в нашата образователна система. За целта на учениците ще бъдат предоставени технически устройства за временно ползване", уточняват от ведомството.
За всяко дете комисия в училището решава от какво обучение има нужда. Ако в училището има учител, който може да преподава български език като чужд, той ще води допълнителните часове. Ако няма, могат да се наемат преподаватели на граждански договори. Същото важи и при необходимост от допълнителни учители по отделни предмети. Те могат да работят с децата индивидуално или с групи от до 3 или до 5 деца. За всеки проведен час ще се изплащат по 15 лева възнаграждение за учителите.
Всичко това стана възможно след промени в проекта „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“. Той беше създаден, за да отговори на предизвикателствата по време на епидемията от COVID-19. Неговата цел бе да не се допусне прекъсване на образователния процес и да се осигурят условия за приобщаващо образование, както и подходящи ресурси за достъп до качествено образование в условията на обучение от разстояние в електронна среда.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Проектът бе насочен към всички ученици, засегнати от онлайн обучението, в това число и от уязвими групи. Сега неговият обхват е разширен, за да включи и украинските деца, приети в български училища.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Общата му стойност е 109 562 541,93 лева и ще се изпълнява до края на 2023 г.
Към момента са подадени заявления за 805 деца и ученици от Украйна, които искат да се включат в българската образователна система. 237 от тях са за детска градина, 556 - за училище. Възрастта на 12 деца не е посочена. Заявления за най-много украински деца са постъпили в област Бургас - 320.
Към момента са записани и посещават български училища в цялата страна 115 украински ученици, 13 украински деца са в детски градини. Основен проблем пред приема остава изясняването на здравния статус на кандидатите.
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
ОЩЕ: Образователният министър: Подготвяме се да приемем до 100 000 деца и младежи от Украйна