Не може да се взимат средства от най-недофинансираната система – образованието. Това каза Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители /СБУ/ в коментар за намалените 19 млн. лв. от бюджета за сектор „Образование”, предаде Фокус.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
„Сега се спират някои основни стратегии като стратегията за развитието на педагогическите кадри, за информационните технологии, за обхвата на децата в училище и намаляването на отпадащите ученици”, допълни Такева. По думите й, от СБУ искат да се преосмисли философията на финансиране на образованието в частта делегирани бюджети – да се плаща за паралелка, а не за брой ученици, както е сега. „Всичко това нарушава психоклимата, прави учителите зависими от учениците и също така създава проблеми на дисциплината, на успеваемостта и на цялостната политика за образование”, подчерта Такева.
По отношение на намаления интерес към учителската професия, Такева обясни, че младите хора не искат да влизат в системата на образованието, защото първо не е престижна професия и защото обществото е решило, че образованието не е приоритет за децата. „Трябва да се увеличат рязко работните заплати, да се подобри организацията на работа в българското училище и детски градини. Много е важно да са повече правомощията на българския учител”, уточни Такева.
„Очакванията ми от служебното правителство са да защити бюджета на образованието до края на месеците, в които трябва да управлява образованието – съответно да създаде една добра среда за започване на учебната година. И да създаде условия на следващото редовно правителство да има основата за една добра защита на бюджет 2015 г., и изпълнението на колективния трудов договор, който подписахме”, каза Янка Такева.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие