Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще премахнат ли аудиозаписа на малките матури?

27 януари 2020, 09:25 часа • 2145 прочитания

Обявяването на грипна ваканция става по решение на регионалните здравни инспекции. Учителите имат опит и могат да преценят как материалът да бъде наваксан, каза в интервю за bTV Таня Михайлова, зам.-министър на образованието и науката.

Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси

Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?

„Колегите могат спокойно да направят ново разпределение на работата си, така че да няма ощетени ученици по отношение на материала“, допълни тя.

По думите ѝ смисълът на грипната ваканция е учениците да могат сами да се предпазят, за да не се разпространява грипът. Тя ги посъветва да не са навън и да не се събират на големи групи.

Таня Михайлова коментира и притесненията на родителите на седмокласници във връзка с промяната в матурите по математика. Основната им тревога е, че в първи модул те имат само 60 минути за решаване на 20 задачи. Тече и петиция, която е събрала над 800 подписа.

Още: "Членовете на ВСС са нежелани в университета": Остра позиция на юристите на СУ заради преподавателски казус

Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие

„Някои задачи се решават за минута, а други за повече в зависимост от естеството им. Тази година няма да бъдат 25 задачи, а 23 за същото време, както предходната

година. Тоест ще има повече време. Във втората част на изпита ще бъдат три задачи“, обясни Михайлова.

„Готови сме на диалог, но трябва да се доверим повече на учениците. Те ще се справят и нека възрастните да не проектират страхове си върху децата. Те знаят и могат", убедена е тя.

Родителите на четвъртокласници са притеснени от новите промени в изпита по български език – децата ще пишат диктовката от аудиозапис.

Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%

Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област

По отношение на диктовките на запис Михайлова поясни, че по този начин всички ученици ще бъдат поставени при равни условия.

„Осъществяването на аудиозаписа ще става по всички правила, по които трябва да се диктува на учениците от съответната възраст. Затова не трябва да има притеснение“, успокои зам.-просветният министър.

В момента МОН разработва материали, които до края на месеца трябва да са готови. Те ще бъдат изпратени в училищата и по този начин учениците ще имат цял срок, за да се подготвят.

Таня Михайлова заяви, че националното външно оценяване като инструмент в нашата образователна система е изключително важно.

„Функциите му са свързани с разработване на политики за подобряване на резултатите. Голяма част от учениците, особено в четвърти клас, продължават в същите училища и чрез изпитите може да се видят техните дефицити“, каза Михайлова.

Зам.-министърът призова родителите да не пресъздават притеснения си и да не ги проектират върху децата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес