Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разясниха подробности за тестовете за първолаците

16 май 2018, 09:18 часа • 1554 прочитания

"Тестът се състои от 42 тестови игрови ситуации, които поставят детето в една интересна и позната за него среда. То се забавлява по време на изследването." Това обясни в интервю за bTV авторът доц. Мария Трифонова от Института за изследване на населението и човека на БАН.

Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси

Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?

Трифонова потвърди, че тестът за първокласниците няма да е задължителен и няма да влияе върху приема в училище, а ще насочва учителите от забавачките към тези от възпитаниците им, които имат определени дефицити.

По думите ѝ скрининг тестовете са разпространени в много западни страни, а даже и в България от края на 80-те.

Доц. Трифонова посочи, че грешни отговори няма, но различните решения, предлагани от децата, ще носят различни точки за познавателното развитие. Скалата е разработена след изследване с 6000 деца.

Още: "Членовете на ВСС са нежелани в университета": Остра позиция на юристите на СУ заради преподавателски казус

Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие

Като цяло, целта е да се прецени как бъдещият първолак обработва информацията, дали формира категории и прости изречения, дали и използва бъдеще и минало време и т.н.

"Ако дадено дете има специални образователни потребности, то механизмът по отношение на него е коренно различен", подчерта Васил Николов - председател на Инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система.

По думите му няма проблем тестовете да са по желание и да се използват в забавачките, но не бива да се допуска резултатите или даже участието да се обвързват с приема в училище.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес