Нов закон ще стимулира инвестициите на частния сектор в приложни научни изследвания, съобщиха от МОН, представяйки концепция на законопроекта. Бъдещият Закон за насърчаване на научните изследвания и на иновациите (ЗННИИ) ще въведе финансови и други стимули за бизнеса, който подпомага работата на научните организации. Той ще създаде финансови, координационни и институционални инструменти, които ще подкрепят комерсиализацията на резултатите на приложната наука и ще стимулират предприемаческата култура в университетите.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Концепцията е публикувана за обществено обсъждане. ЗННИИ ще замени сега действащия Закон за насърчаване на научните изследвания. Новият нормативен акт за първи път ще регламентира не само връзката между научната общност и бизнеса, но и трансфера на знания и технологии, както и привличането на квалифицирани експерти във висшите училища и научните организации.
Той ще въведе единен модел на интелектуална собственост, възникнала при изпълнението на научни проекти, финансирани с публични средства. Ще се подобрят условията, при които висшите училища създават и управляват търговски дружества, твърдят от МОН.
ЗННИИ за първи път ще определи също механизмите за финансиране на научноизследователската и иновационната екосистема с публични средства. Финансовата подкрепа от държавата ще се осъществява чрез фонд „Научни изследвания“ и Националния иновационен фонд съгласно многогодишни работни програми.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Една от целите е средствата за наука да се използват по-ефективно, като се обвържат с постигането на резултати както от фундаменталните, така и от приложните изследвания. Приоритетно ще се подпомагат научните изследвания с участие на млади учени, ще се насърчава привличането на повече таланти към научна кариера в България. През новия закон ще се подкрепя по-сериозно участието в международно сътрудничество, включително и чрез използване на капацитета на българската научна диаспора в чужбина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Пълния текст на Концепцията можете да видитe тук.