Промени в Закона за висшето образование бяха приети днес на първо четене в парламента. С тях се предвижда повишаване на финансирането в сектора.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
В предложението установява минимална работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните университети, а именно за асистентите, като се предлага тя да не бъде по-ниска от 125% от средната брутна заплата в страната за последните 12 месеца. Същевременно с това, стипендиите за докторантите ще бъдат определени на ниво не по-ниско от 125% от средната брутна заплата, докато за преподавателите се предвижда минимум 170% от същата стойност.
Освен това, в предложението се определя заделянето на 10 милиона лева всяка година до 2030 г. за подкрепа на научната дейност. Още: Парламентът окончателно узакони съвместното обучение на студенти
В мотивите, представени от вносителите от ДПС и ГЕРБ-СДС, се подчертава, че неадекватното финансиране на висшето образование представлява значителна пречка за привличането и задържането на талантливи и мотивирани млади преподаватели. През 2023 година минималната заплата за най-ниската академична длъжност, асистент, бе 1810 лева, но се посочва, че тя отстъпва от темпа на развитие, необходим за конкурентоспособността на академичната общност и приближаване към европейските стандарти.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Дебатът
Според проф. Румен Гечев от БСП предлаганото увеличение не е достатъчно. Той настоява успоредно с повишаване на средствата, да бъде заложен критерий, така че получаващите ги да останат в страната:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
"Кой ще бъде този докторант от провинцията или от София, който няма жилище!? Той с 1000 лева ще си плати горе-долу квартирата и четири години трябва да се опитва да оцелее физически, през което време ние очакваме от него той да прави наука. Аз поставям още един въпрос: Каква е гаранцията, че ние ще увеличим примерно не с 25% спрямо минималната, а с 80 процента, или със 100 процента, каква ни е гаранцията, че завършващият докторант няма да си хване самолета и да замине са Бряг на словоната кост?", каза той. Още: Ограничиха допустимата възраст за ректорите на университетите
Андрей Чорбанов от "Има такъв народ" предупреди, че това трябва да се прави внимателно, за да не отблъсне младите учени.
Едни от вносителите на промените - Красимир Вълчев, от ГЕРБ-СДС, защити предложенията:
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
"Заплатите в частния сектор растат. Много е трудно да задържиш най-добрият студент в инженерна специалност, когато предприятието ти предлага доста по-висока заплата, а още по-трудно е в сектора "Информационни технологии". Българското висше образование, както беше споменато от проф. Гечев, е в неравна конкуренция с останалите страни. Ако искаме да имаме добри преподаватели, ако искаме да имаме качествено висше образование, трябва да имаме и минимални стойности на заплащането. Това не е единственото условие, но е задължително условие", каза бившият министър на образованието.