В Министерството на образованието са измерили учебниците на петокласничката Теодора Божкова, която подаде сигнал до ДАЗД заради теглото на раницата си, и са установили, че те тежат само 2,8 кг. Така от образователното ведомство прецениха, че останалото е сложено по желание на детето и на родителите.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Ние измерихме само учебниците, за да видим реално колко е тяхното тегло. За нас е важно, когато говорим, наистина да намерим причината за това. Измерваме, че учебниците тежат 2,8 кг. Важно е в тази раница извън задължителните учебници какво още може да се направи, поясни Пенка Иванова Директор на дирекция "Учебници и училищна документация".
Според майката на Теодора, на детето ѝ е било препоръчано да закупи тетрадки с по-ниско качество хартия, която не тежи толкова много, но г-жа Иванова отрече това.
По думите на Иванова един от вариантите да се разреши проблема е да има шкафчета в училище, където да се държат учебниците, както и пособията по рисуване. Майката на ученичката, обаче припомни, че в повечето случаи закупуването на тези шкафчета се финансира от родителите, което е в разрез с принципа на безплатното образование.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
По време на срещата в МОН зам.- министър Михайлова е признала, че задачите за упражнения по математика не са достатъчни, което принуждава българските учители да купуват помагала.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Освен това ще се обсъди идеята по-големите учебници да бъдат разделени на две части.
Ние получихме жалбата и веднага взехме някакви мерки в посока на това, че този проблем е ясен и виден и по него се работи още от лятото. Организирани са срещи с почти всички училища в София. Това е комплексен проблем, той няма как да бъде решен само от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), включени са представители на МОН. За ДАЗД е много важно да бъде чут гласът на детето, заяви Даниела Чирийска от ДАЗД.