МОН обсъжда мерки за намаляване тежестта на ученическите раници. Това би могло да стане за сметка на качеството на учебниците, като се въведе по-лека хартия, но това намаление ще е най-много до 30%. За тази мярка обаче ще са необходими допълнителни средства.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Това заяви в Пловдив министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Според него има възможност и да се закупят повече шкафчета в училищата, където учениците да оставят учебниците си.
„Това са все мерки, които могат да облекчат тежестта на раниците. Факт е обаче, че ученическите раници тежат и без учебници. В тях има тетрадки, помагала, вода, храна, екипи и др.”, каза министър Вълчев.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Той съобщи, че в МОН вече са мерили тежестта на комплект учебници. Те тежат до 2.800 кг за първи клас и малко над 4 кг за горния курс, при условие че се носят всички учебници в раницата. Според Вълчев не би трябвало това да е така съгласно учебната програма. Средно на ден трябва да се носят 50% от учебниците.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Въвеждане на електронни учебници е допустима опция, но само като допълнителна възможност, каза министърът на образованието. По думите му обаче няма страна в ЕС, която да е въвела само електронните учебници, няма и страна, в която да се учи без учебници все още. "За тази цел всяко дете трябва да има персонално крайно устройство, а това е трудно да се гарантира, дори те да бъдат закупени от държавата. А и има вероятност някой да го загуби", коментира той, цитиран от Фокус.
Според Вълчев има и по-икономични варианти. „Възможно е само учителите да ползват лиценза и електронен учебник, тоест фронтално с проектор и платно, а с интерактивна дъска да се ползва интерактивно съдържание”, добави Вълчев.
Министърът на образованието и науката каза още, че вече са имали среща и с издателите на учебници, за да се обсъжда проблема. Според издателите не е толкова лесно от една за друга година да се направи намаляване на тежестта на учебниците с по-лека хартия. „Въпреки това е възможно за следващата година да се предприемам подобни мерки”, каза министър Красимир Вълчев.
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област