Няма да се намалява броят студенти държавна поръчка особено по направления, които са стратегически за развитието на държавата. Нямаме достатъчно инженери, IT-специалисти, педагози, затова в тази посока няма да бъде намаляван броят студенти, напротив – ще бъде с възможност увеличен в зависимост от капацитета и желанието на университетите, които са автономни. Това каза министърът на образованието Анелия Клисарова, предаде „Фокус”.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
21 422 145 лева ще бъдат трансферирани към държавните висши училища за увеличаване на тяхната субсидия, за издръжка на обучението, която основно е свързана с качеството на висшето образование. „Тези средства се разпределят по две основно направления: по постановление №162 са отделени 5,4 милиона лева, а останалите 16 милиона са по постановление №121, което е свързано с качеството на образованието”, допълни Клисарова. По думите й тези 5,4 милиона лева ще за стимулирането на педагогическите, природните, техническите, инженерните науки. Тя подчерта, че до сега педагогическите науки са били с коефициент 1, а сега е 1,05 – това означава, че вече издръжката на един студент се повишава, за да се мотивират университетите да отпускат повече бройки в педагогическата насоченост. За природните, математическите, информатиката и инженерните науки от 2,3 коефициентът става 2,4 – каза още Клисарова.
За 2014 година за държавни гаранции за студентското кредитиране са гласувани и ще бъдат отпуснати 40 милиона лева, като за кредитирането са включени 4 банки: ДСК, Райфайзенбанк, Алианц Банк България и Юробанк България, каза още Клисарова. Тя обясни, че студентското кредитиране означава, студент да вземе кредит с по-добра лихва и не е необходимо да има гаранции за кредита, защото гаранциите ги дава държавата. Законът от 2010 година за кредитиране на студенти и докторанти подпомага младите хора, които искат да учат, а нямат средства за това.
„Средно студентите вземат 2000 лева кредит, когато е свързан с плащане на студентски такси – това е единият вид кредит. Вторият – когато вземат пари за издръжка – неговата средна стойност е около 3000 лева. Студентското кредитиране е част от политиката повече млади хора да бъдат включени във висшето образование и да го завършат, защото при тях безработицата е 4,5%”, допълни Клисарова.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
По думите й стратегията за висшето образование и неговото развитие 2014-2020 г. има за задача около 35% от хората на възраст между 20 и 35 години да имат висше образование, с цел да имат по-добра реализация на трудовия пазар. За момента има 13 734 такива кредита, като тази година се погасяват 1094 кредита. Лихвите, които ще са договорени с банките, не трябва да са повече от 7%, посочи Клисарова. Тя допълни, че от кредитирането към момента са се възползвали близо 14 000 студенти. Погасяването на студентския кредит става след завършването на висшето образование и след започване на работа. Министърът допълни, че защитният механизъм държавата да си получи парите от студента, изтеглил такъв заем, е договорът, сключен между държавното висше училище и самия студент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина