Българската икономика ще се забави през тази и следващата година и ще се възстанови през 2025 г. Това се казва в публикуваната днес есенна икономическа прогноза на Европейската комисия.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
След добрите показатели през 2022 г. през тази година износът ще се свие заради намалялото търсене отвън, след което пак ще се повиши. Очаква се и силно свиване на вноса за 2023 г. след значителното му увеличаване преди година.
Временна стагнация
Прогнозата предвижда временна стагнация на домашното потребление в края на тази и началото на следващата година, след което предстои умерен ръст.
Още: Българската икономика се забавя: НСИ обяви колко е ръстът на БВП
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Инфлацията се очаква да спадне още, макар и с по-бавно темпо.
Държавният дефицит леко ще се покачи през 2023 г. поради по-високите разходи за увеличени пенсии и заплати, одобрени със закон през предишните години.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Ръстът на БВП
Ръстът на брутния вътрешен продукт вероятно ще бъде 2 на сто тази година поради все още голямото частно потребление и свиващия се внос. Очакванията са ръстът на производството да се забави до 1,8% през 2024 г., след което да скочи на 2,6% през 2025 г.
Към края на тази и началото на следващата година разходите на домакинствата ще отбележат застой, тъй като ще бъдат засегнати от прогнозирания скок на лихвените проценти на дребно за тях. Частното потребление се очаква да се разшири, макар и по-умерено.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Още: Българският бизнес е предпазлив за икономическото развитие през 2024 г.
Очакванията са износът отново да нарасне към края на 2023 г. , с още 4% през 2024 г. и с 2,6% през 2025 г.
Безработицата, която е 4,5% през август 2023 г. , се е повишила с 0,5 процентни пункта след спада през януари. След силния скок на номиналните заплати от средата на 2022 г. насам, ръстът им стана умерен през първата половина на 2023 г. заедно с постепенния спад на инфлацията. Очаква се тази тенденция да продължи, като намали постепенно натиска върху разходите за заплати.
Годишната инфлация на хармонизирания индекс на потребителските цени спадна от 14,3% в края на 2022 г. на 6,4% през септември 2023 г. Спаднаха всичките й компоненти. Най-голям принос за това имат цените на енергията и храните. Очакванията са годишната инфлация да спадне на 8,8% през 2023 г., а след това да се забави още повече до 4% през 2024 г. и 2,9% през 2025 г.
След като дефицитът намаля на 2,9% от БВП през 2022 г., очакванията са той леко да се покачи на 3% през 2023 г.