Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Въвеждат дневни и уикенд винетки

15 януари 2018, 11:45 часа • 7468 прочитания

Предвижда се въвеждането на дневни и уикенд винетки за леките коли като част от политиката за гъвкаво тарифиране. Това съобщи министърът на регионалното развитие Николай Нанков.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

"Днес (15 януари) предстои подписването на договора за изграждане на ТОЛ системата, с която винетките ще станат електронни, а таксата за тежкотоварните автомобили ще скочи 6-7 пъти", каза Нанков. Той припомни, че сега с дневна винетка от 23 лв. тировете прекосяват България от Калотина до Капитан Андреево.

"В момента приходите от винетки са около 350 млн. лв. средногодишно", обяви министърът и посочи, че 2017 г. е рекордна по отношение на постъпленията от тях. През миналата година са продадени близо 700 000 стикера повече, а приходите са били с 25 млн. лв. повече спрямо 2016 г.

"Таксата за тежтоварните автомобили ще се повиши значително, но това е справедливият модел", посочи регионалният министър и допълни, че се очаква увеличението на приходите от заплащаните от тях такси да е с 6-7 пъти.

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

"С въвеждането на ТОЛ системата ще успеем за първи път да се възползваме от геостратегическото си положение", обърна внимание Николай Нанков. Той посочи, че доскоро винетката за тежкотоварни автомобили, с която те преминават от ГКПП „Калотина“ до ГКПП „Капитан Андреево“, струваше 21 лв., като вече е 23 лв., а за преминаване по магистралата между Ниш и Пирот в Сърбия от януари т.г. се плаща около 20 лв.

"С въвеждането на ТОЛ системата ще има достатъчен ресурс за пътни ремонти", обърна внимание министърът.

В отговор на въпрос Николай Нанков обясни, че има разлика между проектна скорост и скорост на движение по магистралните участъци. Той допълни, че обикновено на магистралите проектната скорост е с 10 км/ч по-ниска от допустимата за движение. Така скоростта за движение по участъците от АМ „Хемус“, които предстои да бъдат изградени при проектна скорост 120 км/час, реално ще бъде до 130 км/час.

"През 2018 г. 75 км от магистралата ще са в изпълнение, а реално строителство ще се изпълнява на поне 25 км от нея", информира министърът. През тази година ще в експлоатация ще бъдат въведени предсрочно още 30 км от АМ „Струма“ в участъка между гр. Сандански и Кулата.

Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес