В края на годината изтича срокът, в който, ако имате невзета отпуска за 2011 година, може да я използвате - иначе я губите. От 2010-та година с промени в Кодекса на труда, отпуските вече имат давност от две години, припомня БНТ.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Промените бяха направени, за да се сложи край на стотиците дни залежали отпуски, които служителите можеха да трупат в продължение на години.
Въпреки че промените не са нови, има служители, които все още не са наясно, че отпуските им ще изгорят, ако не ги използват в рамките на две години.
"В момента може с едно уведомление до работодателя 2 седмици по-рано служителят да заяви, че иска да излезе в отпуск и да заяви, че този отпуск е отпускът за 2011 година", обясни Величка Микова - ръководител отдел "Правна закрила" КНСБ.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Ако имате невзети платени почивни дни от 2009 година, както и от предходните години, не трябва да се притеснявате за тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
"Тези отпуски не се погасяват по давност - тоест не се губят и когато на един работник и служител му бъде прекратено трудовото правоотношение, той ще има право да получи обезщетение за тези свои отпуски", уточни още Микова.
Освен това, ако решите, може да ги впишете в графика за отпуските за текущата година. За всяка следващата година може да се отлагат до 10 дни отпуска, като и за това писмено трябва да се уговорите с работодателя. Тези дни също фигурират в графика с отпуските. Той е задължителен за всяка фирма и се съставя в края на всяка година.