От началото на тази година зелените централи са произвели около 50% повече ток спрямо същия период на 2012 г., предаде Стандарт нюз.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Това стана ясно от презентацията на директора на Централното диспечерско управление към Електроенергийния системен оператор Митю Христозов по време на конференцията „Българската ядрена енергетика – национална, регионална и световна енергийна сигурност".
За това увеличение е способствал най-вече ръстът на инсталираните ВЕИ-мощности през миналата година. Данните на ЕСО показват, че вятърните електроцентрали у нас са се увеличили с 24%, а фотоволтаичните – с 85 на сто. Предвид проблемите по електропреносната мрежа от началото на пролетта, породени от ниското потребление в страната и минималния износ, производството на ток в България отчита спад от 11.99% спрямо същия период на 2012 г., отбеляза още Христозов. Причината е в намаленото потребление от бита и предприятията у нас с 6.42% и в спада на износа със сериозните 46.28%.
За да се поддържа балансът в системата ЕСО беше принудено да ограничава практически всички производители на ток. Така към момента ТЕЦ-овете отчитат с 30.23% по-малко произведена енергия, АЕЦ „Козлодуй" с около 12%. Освен ВЕИ-тата обаче увеличение на генерирания ток се отчита още при когенерациите на топлофикациите с 2.34%, а също и при заводските централи.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
По време на най-сериозното претоварване на нашата мрежа, което е достигало на моменти до 600 мегаватчаса на час, България е застрашавала сигурността не само на нашата, но дори и на обединената европейска енергийна система, каза още Христозов. Той отбеляза, че това дори е абсолютно забранено от правилата за ENTSO-E. От думите на шефа на ЦДУ стана ясно, че решението на проблема е в увеличаването на износа към Турция и в частност към най-големия консуматор – Истанбул. Другите варианти за балансиране на електропреносната ни система са спиране на един от блоковете на АЕЦ „Козлодуй" от пролетта до есента или непрекъснатото спиране и пускане на ТЕЦ-ове. И двата варианта обаче са напълно неприемливи и застрашават както технологичното състояние на централите, горивния цикъл на атомната централа и финансовото състояние на големите генериращи мощности у нас, защото всички тези операции ще струват доста скъпо, обясни Христозов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления