До края на 2023 г. фирми, университети, НПО, общини и др. могат да кандидатстват за 525 млн. лв. за научни иновации по три процедури – за иновационни хъбове; за центрове за върхови постижение и компетентност; за ваучери за научни разработки.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Ваучерна схема ще бъде една от трите мерки, която Министерството на икономиката ще отвори за финансиране по Програмата "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" (ПНИИДИТ) до края на 2023 г. Ваучерите ще са на обща стойност 50 млн. лв. Кандидатстването ще става от страна на малките и средни предприятия, които чрез ваучерите ще поръчват научни разработки за бизнеса си на университети, развойни центрове и други научни звена по своя преценка. Разработените научни продукти трябва да се внедрят в производствата на фирмите, които са поръчали разработките, и да се комерсиализират, пише в. "24 часа".
"Това е изцяло нова в историята на европейските средства у нас програма за наука и иновации, която ще стимулира връзката между бизнеса и научните центрове с бюджет от 2,14 млрд. лв.", каза министърът на иновациите и растежа Александър Пулев.
ОЩЕ: Наши фирми най-сетне имат реален достъп до европари от Плана за възстановяване
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго