КЕВР има решения за намаляване на цената на природния газ за последните 9 месец. Булгаргаз ще сметне разликите между стари и нови цени. Компанията вече знае какви суми има да връща на клиентите си. Договорите са одобрени вече. Всъщност предстои физическото връщане на парите към бизнес, топлофикация и газоразпределителните дружества този месец. Това заяви пред БНТ Валентин Николов депутат от ГЕРБ и председател на комисията по енергетика в НС по повод очакваните суми, които трябва да получи всеки потребител след предоговарянето на цената на природния газ между Булгаргаз и Газпром.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
КЕВР: С почти 35% поевтиняване на газа за юли и август миналата година
Всеки клиент в последствие ще получи писмо от Топлофикациите, с изчислената сума, която ще му бъде върната. Контролен орган в този процес е КЕВР, но и самите граждани трябва да сигнализират, обясни още той.
Държавните бензиностанции и държавната петролна компания (БПК)
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
В 43-тото събрание имаше нарочна комисия за горивата - по искане на опозицията и Корнелия Нинова. Бяха събрани доста данни, Комисията за конкуренцията излезе с препоръки за държавна намеса в бизнеса, заради исторически причини като приватизация и пр. Но и заради контрол на данъчните складове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
БПК ще изземе част от функциите на държавата и ще наблюдава 90-дневните запаси – от тях за 30 дни са ангажимент на държавата, останалите на другите компании. Ще стопанисва складовете на държавния резерв и ще създаде нови, за да влязат на пазара и нови играчи, обясни Николов.
В закона е записана възможността, без да е изрично подчертана, това предприятие да създаде търговско дружество, което да е стопанин на бъдещите бензиностанции, които ще са около 100 броя. От една страна ще поддържат определени райони без интерес за инвестиции, а от друга - ще са на големи магистрали, за да контролират цените по магистрали и големи пътища с по-ниски цени, коментира още Николов намеренията на държавата.
Разковничето за повишаване на конкуренцията е именно в данъчните складове – бензиностанциите е вторичен проблем. Това е възможност държавата да се намеси при проблем, докато складовете са основния фактор за липса на конкуренция на пазара на горивата, смята депутатът от ГЕРБ.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
И все пак идеята се доразработва: "Аз се съмнявам, че може да се получи конфликт на интереси, от една страна ДПК ще следи всички запаси на участниците, а от друга – трябва да създава свои. Мисля, че това може да бъде избегнато със създаването на две дружества, за да се разделят задълженията на Държавната петролна компания.", подчерта той.