Следствие на опустошителното земетресение ударило южната част на страната Турция се отлага срещата на върха за природния газ, която трябваше да се проведе на 14 и 15 февруари. За момента е предвидено срещата да се осъществи на 22 март.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Създаването на газов хъб в Турция беше предложено за първи път от руския президент Владимир Путин, след като експлозии повредиха газопроводите за руски газ "Северен поток" под Балтийско море. Турция също планира да започне добив на газ в Черно море тази година и да увеличи добива през следващите няколко години.
Понастоящем Турция осигурява чрез внос почти всичките си нужди от газ, като има добре развита инфраструктура за пренос и транзит, включително и терминали за втечнен природен газ. Анкара вярва, че може да използва своите съществуващи и нови търговски отношения, за да се превърне в газов хъб, отбелязва Ройтерс, цитиран от БТА.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
ОЩЕ: МАЕ: Възможна е енергийна криза през следващата зима
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Някои западни столици бяха загрижени, че турски хъб, включващ руски газ, може да позволи на Москва да маскира износа, който е санкциониран от Запада заради инвазията на Русия в Украйна, допълват от Ройтерс.