Електроенергийната система на страната е стабилна, българските граждани нямат основание да се притесняват. Заради начина, по-който се развива българската енергетика, смятам, че не са налице основания за повишение на цената на електрическата енергия.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Това стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова в ефира на БНТ.
Министърът припомни, че българският бизнес ползва държавна помощ и плаща по-малко разходи за електрическа енергия, като уточни, че до 30 юни 2018 г. бизнесът ще получава държавната помощ.
В България има регулиран пазар и свободен пазар. Битовите и небитовите потребители са на регулирания пазар. Всички останали абонати, част от индустрията, са на свободния пазар. Години наред цената на свободния пазар беше по-ниска от колкото ние плащахме като битови потребители. Трябва да свикнем с това, че електрическата енергия е стока, като всяка друга, чиято цена се определя от пазара, отбеляза Петкова.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Това, което държавата може да направи, е чрез нейните контролни институции да предприеме действия, в случай че получи сигнал за картел на свободния пазар и да направи проверки чрез Комисията за защита на конкуренцията, стана ясно още от думите на министър Петкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Трудно ми е да се произнеса по въпроса дали има картелно споразумение на свободния пазар на електрическа енергия. С промените от 1 януари 2018 г. КЕВР ще има правомощия да упражнява контролни функции на пазара на електрическа енергия на едро.
КЕВР ще бъде в правото си, където установи недобри практики по отношение на търговията с електрическа енергия, да предприеме съответните действия. Разбира се, не пречи тези търговци да бъдат публично оповестени, коментира Теменужка Петкова.
Интерконекторът България-Гърция
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
В ход са две обществени поръчки, свързани с изграждането на интерконектора Гърция-България, каза енергийният министър по повод проектите за диверсификация на природен газ на Балканите.
Много се надявам в края на българското европредседателство да бъде положена първата копка за изграждането на интерконектора, отбеляза Петкова
Припомняме, че интерконекторът Гърция-България е от първостепенно значение за диверсификация източника на природен газ както за България, така и за региона на Централна и Югоизточна Европа. Интерконекторът ще свърже газовия коридор Север-юг с Южния газов коридор.
Междусистемната газова връзка Гърция-България e обявена от Европейската комисия за проект от общ интерес на ЕС.
Министърът на енергетиката поясни, че проблемът с пенсионирането на българските миньори ще бъде решен. По думите й дефицит на електрическа енергия у нас няма.