Алиансът на технологичната индустрия (АТИ), която представлява A1, Yettel, Vivacom и други технологични компании, обяви желание да започне преговори с Комисията за защита на потребителите (КЗП) относно индексацията на цените на услугите. Те са изпратили писмо до КЗП с покана за дискусия относно спорните клаузи, съобщи OFFNews.bg.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Вдигане на цените зарадиинфлацията
Припомняме, че от Vivacom и A1 съобщиха, че увеличават цената на месечния абонамент с 4.7%, а за клиентите на Yettel увеличението ще е с 9.5%. ОЩЕ: След Vivacom и A1: Yettel също вдига цените
Новината за повишението на цените доведе до множеството критики както от страна на клиентите на трите мобилни оператори, така и от страна на много институции. Омбудсманът и някои представители на властта призоваха решението за новото повишение да бъде преосмислено.
Позицията на АТИ
В поканата си членовете на АТИ посочват, че индексацията на цените на техните услуги отговаря на предвиденото в договорите с потребителите, на закона и на европейската практика.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
АТИ пак подчертава, че условията в договорите са прозрачни и предварително известни, тъй като са част от индивидуалните договори и общите условия, които всеки потребител получава, а общите условия са и публично-достъпни на интернет-страниците на операторите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
„Данните за индекса на потребителските цени се публикуват в средата на януари, което е и причина операторите да извършват индексацията в периода на февруари-март", се казва в позицията им, цитирана от OFFNews.
От асоциацията заявяват още, че защитават и позицията, че „клаузите са балансирани и не позволяват своеволно и безконтролно увеличаване на цените, каквото се наблюдава по отношение на множеството стоки и услуги, формиращи потребителската кошница“. ОЩЕ: Управляващите погват мобилните оператори след индексацията на цените
Как е в ЕС?
"Най-важният аргумент на АТИ е свързан и с практиката на ЕС. Подобни клаузи присъстват в договорите на оператори от редица страни в ЕС. Тяхната легитимност е потвърдена от Съда на Европейския съюз с решението по дело С-326/14", пише още в писмото.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Многократно проверявани
От АТИ припомнят, че неколкократно са проверявани от КЗП, която не е констатирала противоречие със закона, не ги е намерила за неравноправни и не ги е забранявала. „Не са налице обективни основания и никакви други промени в обстоятелствата, които да обосноват промяна в позицията на КЗП“, се казва в позицията им.
“Обръщаме внимание, че при първата обявена от операторите индексация през 2021 г., КЗП анализира законосъобразността й като постанови единствено, че операторите нямат право да приложат непосредствено индексите за две години, и потвърди законосъобразността на индексацията в останалата й част. Нещо повече, в рамките на последвалия съдебен контрол, съдът също не достигна до изводи за неравноправност на клаузите за индексация”, пише в писмото.