Съветът на ЕС съобщи, че е приел препоръка за минималния доход, която цели борба с бедността и социалното изключване, увеличаване на заетостта, достъп до основни услуги за граждани без достатъчно средства.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Въпреки че всички държави в ЕС имат системи за социална сигурност, напредъкът в превръщането им в достъпни е неравномерен, затова Съветът препоръчва на страните да осигурят и подобрят тези системи със ставки за минималния доход и други съпътстващи парични обезщетения, включително в натура.
Препоръчва се да се определи равнището на минималния доход по ясна методология, в съответствие с националното законодателство и с участието на заинтересованите страни, като се вземат предвид общите източници на доходи, особените нужди на хората и домакинствата в неравностойно положение, доходите на най-ниско платените или получаващите минимална работна заплата, стандарта на живот и покупателна способност, промените в цените, цитирано от БТА.
ОЩЕ: Защо България се скри от Съвета на Европа при гласуването за трибунал срещу Путин?
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Очаква се държавите от ЕС да предприемат действия, така че най-късно до 2030 г. да постигнат съответно равнище на подпомагане на доходите, като се запази устойчивостта на бюджета. Държавите следва редовно да преразглеждат и променят стойността на минималния доход. Във времена на икономически спад гъвкавостта при изчислението на минималния доход може да играе важна роля за смекчаване на неблагоприятните социални последици и в подкрепа на икономиката, се допълва в съобщението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
През 2021 г. над 95,4 милиона европейци все още са застрашени от бедност или социално изключване, особено сред жените, сочат данните, цитирани от Съвета на ЕС.