Над 90% ръст на приходите си до 312 млн. лв. за деветте месеца на миналата година отчита Българският енергиен холдинг (БЕХ). За този период има ръст и в печалбата - преди данъците тя е била 137.7 млн. лв., или увеличение с около 15% спрямо година по-рано. Това показва отчетът на компанията, публикуван от финансовото министерство, цитиран от в. Сега.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Огромният ръст на приходите си дължи най-вече на изплатените дивиденти от подопечните на БЕХ дружества, основно от АЕЦ "Козлодуй". Първа атомна регистрира по-висок нетен резултат - от едва 1.4 млн. лв. през 2016 г. до цели 117.9 млн. лв. година по-късно, показва отчетът. Интересно е, че по-добрият финансов резултат на дружеството се дължи на по-високите приходи от продажба на ток на борсовия пазар и на по-ниските разходи около удължаването на живота на пети и шести блок на ядрената централа. За сравнение само за полугодието Първа атомна е продала на свободния пазар с 416% повече ток в сравнение със същия период на 2017 г.
Продажбите на свободния пазар очевидно се отразяват добре на централата и на нейния принципал - БЕХ, но от друга страна борсовата търговия продължава да е обект на остри критики от страна на бизнеса. Както в началото, така и в края на миналата година цените достигнаха рекордно високи нива, а индустрията, която е и основният клиент, заговори за спекула.
Причината бе, че на борсовия пазар по това време с най-големи количества играеха две държавни компании - АЕЦ "Козлодуй" и "Марица-изток 2". Затова и точно преди година големите работодатели сезираха Комисията за защита на конкуренцията да провери дали дружествата не са в картел, но резултатите така и не станаха ясни.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Продажбата на енергийната борса за 5.2 млн. лв. на Българската фондова борса също се е отразило на приходите на БЕХ. Заслуга има и "Мини Марица-изток", която е на печалба от 3.5 млн. лв. и също е превела дължимия 50-процентов дивидент към БЕХ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
АЕЦ "Козлодуй" продължава за поредна година да има повече от добри резултати, като отчита ръст на печалбата от 169.6 млн. лв., което е с цели 67% повече спрямо година по-рано. На печалба, но от 17.6 млн. лв., излиза и друга държавна енергийна компания - "Булгаргаз". Въпреки това дружеството регистрира спад в нетните си приходи до 4.1 млн. лв. за деветте месеца на 2018 г. За сравнение през същия период година по-рано те са били почти 20 млн. лв.
Все по-зле се представя и НЕК. Компанията отчита отрицателен финансов резултат за деветте месеца в размер на 153.4 млн. лв., като спрямо същия период на 2017 г. пропадането е с 62.4 млн. лв. Загубата за периода януари-септември показва, че не е постигнато подобрение на финансовото състояние на дружеството. НЕК продължава да изпитва затруднения при обслужване на задълженията си към доставчици, както и по кредитите си към БЕХ, пише в отчета на компанията.
На загуба излиза и държавната "Булгаргаз". С положителен резултат обаче са "Булгартрансгаз" и Електроенергийният системен оператор, чиято печалба за деветте месеца е 23.4 млн. лв. На дъното в "класацията" и без изненади е държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", която отчита загуба преди данъците в размер на 260.4 млн. лв. Основната причина за този резултат отново са големите разходи за покупка на квоти за емисии парникови газове, чиято цена според компанията е нараснала тройно.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Днес, 8 януари, предстои заседание на Тристранката заради цените на тока на борсата. Изненадващо или не, но синдикатите са основен двигател на спешното заседание - защото се плашат, че по-скъпите цени ще оскъпят и други стоки и много хора щели да си загубят работата.