За да се затвърди финансовото възстановяване на енергийния сектор в България, са необходими две допълнителни мерки: държавна подкрепа за намаляване на разходите за погасяване на натрупаните задължения и увеличаване на такса „Задължение към обществото” за всички потребители с приблизително 5% на година до 2019 г.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Това твърдят от Световната банка в свой доклад, озаглавен "Осъществяване на преход към финансова стабилизация и пазарна реформа на енергийния сектор".
В петък Министерството на енергетиката публикува за обществено обсъждане резюме на доклада. Той представя ключовите констатации от техническата помощ и консултациите, предоставени от Световната банка на Българския енергиен холдинг.
Документът обобщава солидна аналитична база и предлага различни варианти и подходи, които да бъдат взети предвид от БЕХ и държавните власти при дефинирането на техните политики и стратегия за финансовото оздравяване и пълната либерализация на българския енергиен пазар.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Според институцията въвеждането на нов пазарен модел ще бъде съпроводено със сериозни предизвикателствата за България. Трябва да се засилят правомощията и капацитета на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕРВ) за осъществяване на адекватен контрол на пазара с цел осигуряване на ефективното му и прозрачно функциониране.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Какви са изводите и препоръките на Световната банка за българската енергетика прочетете в Expert.bg.