Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Световната банка: 80% по-високи цени на енергията през тази година

22 октомври 2021, 15:26 часа • 2980 прочитания

Средните цени на енергията ще бъдат с 80% по-високи през тази година спрямо предходната 2020 година, като цените ще останат на високи нива и през следващата година. Понижение може да се очаква през второто полугодие на 2022 година. Това сочи най-новият доклад Commodity Markets Outlook на Световната банка, публикуван на сайта на организацията.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

Покачването на енергийните цени през третото тримесечие на 2021 година и очакванията, че цените ще останат на високо ниво и през 2022 година, оказват влияние върху инфлацията и отварят възможност икономическият растеж да се насочи към страните износители на енергийни продукти за сметка на тези, които внасят, пише в доклада.

„Нарастването на цените на енергията създава значителни краткосрочни рискове за глобалната инфлация и ако се запазят, това може да повлияе и на растежа в страните вносители на енергия“, каза Айхан Косе, главен икономист и директор на звеното Prospects Group на Световната банка.

„Рязкото възстановяване на цените на суровините се оказва по-изразено, отколкото се предвиждаше преди. Неотдавнашната волатилност на цените може да усложни избора на политики, тъй като страните се възстановяват от миналогодишната глобална рецесия.", добавя той.

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

През 2021 година, цените на стоките скочиха до нива невиждани от 2011 година. Например природният газ и цените на въглищата достигнаха рекордни висини на фона на ограниченията в предлагането и покачването на търсенето на електроенергия, въпреки че се очаква цените да намалеят през 2022 г. в резултат на спад в търсенето и ръст в предлагането.

Въпреки това, в краткосрочен план може да възникнат допълнителни скокове на цените на фона на много ниски запаси и постоянни затруднения в предлагането, пише в доклада.

Цената на суровия петрол се очаква да достигне средно 70 долара през 2021 година, което е увеличение от 70%. През 2022 година цената може да скочи до 74 долара за барел, тъй като търсенето на петрол ще възстанови нивата си от преди пандемията.

„Високите цени на природния газ и въглищата оказват влияние върху производството на други стоки и представляват повишен риск относно прогнозите за цените”, казва Джон Бафс, старши икономист в Prospects Group.

Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

„Производството на торове е било ограничено от по-високите цени на природния газ и въглищата, а по -високите цени на торове са тласнали разходите за производство на ключови хранителни култури. Производството на някои метали като алуминий и цинк също е намалено поради високите енергийни разходи”, добавя той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес