Промишленото производство в Европейския съюз намалява с 1.9% на месечна база през октомври, докато понижението конкретно за еврозоната възлиза на 2%, сочат сезонно изгладените данни на европейската статистическа служба Евростат. Това е сериозно забавяне спрямо предходния месец септември, когато индустриалното производство отчете повишение от 0.7% в ЕС и 0.8% в еврозоната.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
На годишна база промишленото производство през октомври нараства с 3.7% в ЕС и с 3.4% в еврозоната.
През октомври индустриалното производство в България намалява с 2% на месечна база, което свива годишния ръст до 5.8% спрямо същия месец на миналата 2021 година. Това обаче е достатъчно страната ни да остане в топ 5 по най-висок годишен индустриален ръст през разгледания месец. През предходни месеци България се нареждаше на първо място сред всички страни от ЕС, но постепенно отстъпи леко назад.
Лидер по годишно увеличение на промишленото производство в ЕС през октомври е Ирландия (+53.2%), следвана от Дания (+10.7%), Малта (+7.2%), Полша (+7%) и България (+5.8%). На дъното са Естония (-5.8%), Люксембург (-3.8%) и Белгия (-2.8%).
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
На месечна база, растеж в индустриалното производство през октомври се отчита в Словакия (+1.3%), Литва (+1.1%), Гърция (+0.5%) и Австрия (+0.2%), като във всички останали държави с изключение на Латвия (+0%) и Кипър (няма налични данни) се регистрира понижение.
Най-отчетлив спад в промишленото производство на месечна база през октомври се наблюдава в Ирландия (-10.7%), Люксембург (-4.4%) и Чехия (-3.7%).
През октомври спрямо предходния септември производството на енергия в ЕС намалява с 3.5% (-3.9% в еврозоната), трайните потребителски стоки се свиват с 1.5% (-1.9% в еврозоната), междинните стоки спадат с 1.2% (-1.3% в еврозоната), а производството на капиталови стоки намалява с 0.6% (-0.6% в еврозоната),. Производството на нетрайни потребителски стоки нараства с 0.2% на месечна база (+0.3% в еврозоната).
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
През октомври тази година спрямо същия месец на миналата 2021 година, производството на нетрайни потребителски стоки в ЕС нараства с 11.4% (+10.5% в еврозоната), а това на капиталови стоки записва увеличение от 9.9% (+9.2% в еврозоната). Производството на трайни потребителски стоки намалява с 0.8% (-0.1% в еврозоната), междинните стоки намаляват с 2.5% (-2.9% в еврозоната), а производството на енергия се свива с 9% (-8.7% в еврозоната).
Още: България запазва лидерската си позиция в ЕС по ръст на индустриалното производство