Има възможност бизнесът да бъде компенсиран за скока в цените на тока, но е нужна актуализация на бюджета за тази година. Това обяви служебният премиер Стефан Янев след експертна среща за мерките заради повишаването на ел. енергията за небитовите потребители.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Обсъжда се компенсация от 50 лева за мегаватчас, а средствата ще дойдат от свръхпечалбите на държавните дружества, производители в енергия, уточни Янев.
Помощ за бизнеса ще е възможна обаче най-рано от декември, ако новият парламент успее да актуализира отново Бюджет 2021. Ако това не стане, компенсации може да има за първата половина от следващата година с бюджета за 2022 г., обясни служебният премиер.
По предварителни разчети общата сума за 6 месеца за помощи ще е около 650 млн. лв., каза служебният финансов министър Валери Белчев.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Още не я ясно как се прилага финансовата подкрепа, критериите тепърва ще се разработват.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
"Говорим за 50 лева на изразходван мегаватчас. В момента нямаме този механизъм. Без актуализация на бюджета тази година не може да се случи преразпределение през месец декември. Но в бюджета за 2022 г. ще заложим този механизъм за първите шест месеца на годината. Имаме парите, но не можем да ги преразпределим. Ако се направи актуализация на бюджета за декември, парите ще бъдат преразпределени или това ще стане от следващата година“, поясни служебният премиер.
Проблемът е, че част от фирмите може и да не дочакат помощите, защото вече са в критично положение.
Други мерки са още по-далечни от финансовата подкрепа какъв е случаят със създаване на Клирингова къща от Министерството на финансите заедно с Българската фондова борса и Министерството на икономиката. Клиринговата къща ще работи в интерес на потребителите и търговците на електрическа енергия. Тя ще балансира техните интереси, така пазарът ще стане по-гъвкав, увери Янев.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
От Комисията за енергийно регулиране пък се очаква сериозно да засили контрола - вкл. и чрез прекратяване на лицензии и сурови глоби за нарушаване на правилата.
Стефан Янев подчерта, че енергийната ни стратегия е остаряла. Той призова за широка експертна дискусия за бъдещето на проекта "АЕЦ „Белене“.
Председателят на КЕВР Иван Иванов уточни, че новите мерки касаят само стопанските потребители. Той призна, че след Нова година вероятно ще скочат и тарифите за битовите абонати, които все още купуват ток на регулирани цени.