Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Си Дзинпин предупреди: Технологичният напредък на Китай няма как да бъде спрян

27 март 2024, 16:29 часа • 2098 прочитания

Технологичният напредък на Китай не може да бъде спрян. Това каза китайският лидер Си Дзинпин на нидерландския министър-председател Марк Рюте по време на срещата им в Пекин. Двамата обсъдиха теми, включващи изключително важната полупроводникова индустрия.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

Холандският доставчик на машини за производство на чипове ASML е един от водещите световни производители на оборудване за производство на най-съвременни полупроводници, които се използват във всичко - от мобилни телефони до автомобили.

През последните години секторът се превърна в ключово поле за борба, като Съединените щати и някои европейски държави блокираха износа на високотехнологични технологии за чипове за Китай поради опасения от военна употреба.

Още: Китай забрани произведените в САЩ чипове и операционни системи в правителствените компютри

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

Тази година ASML обяви, че ѝ е било забранено да изнася "малък брой" от своите модерни машини за Китай, на фона на съобщения за натиск от страна на САЩ върху холандското правителство.

"Китайският народ също има легитимни права за развитие и никоя сила не може да спре темпото на научния и технологичния напредък на Китай", заяви Си пред Рюте, пише АФП, цитирани от БГНЕС.

Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги

Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления

Си добави, че "Китай ще продължи да следва подход, който е изгоден за всички, (и) ще се отвори по-широко към външния свят на високо ниво". "Няма вариант за "отделяне и прекъсване на веригата", а отварянето и сътрудничеството са единственият избор", цитирани са думите му.

На пресконференция Рюте заяви пред репортери, че не може да сподели подробности за това какво е било обсъждано около полупроводниците. "Това, което мога да ви кажа за нашия сектор на полупроводниците и за компании като ASML, е, че когато трябва да предприемем мерки, те никога не са насочени конкретно към една държава. Винаги се опитваме да се уверим, че въздействието е ограничено, не засяга веригата за доставки и следователно не влияе, да речем, на цялостните икономически отношения", заключи той.

Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

Още: САЩ и Великобритания обвиниха Китай в кибершпионаж

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес