След като Русия беше отрязана от европейския пазар, страните от Северна Африка се превърнаха в жадни купувачи на нейния дизел и други рафинирани петролни продукти, пише The Wall Street Journal.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Нарастването на търговията е своеобразен спасителен пояс за Москва, осигуряващ ѝ нов поток от приходи. Също така обаче поражда опасения дали не подкопава усилията на Запада да заличи напълно руските изкопаеми горива. В ЕС са загрижени за случващото се, добавя изданието.
Според данни, цитирани от WSJ, през януари 2023 г. Мароко е закупила 2 млн. барела дизелово гориво от Русия. За сравнение - за цялата 2021 г. страната е купила около 600 хил. барела, т.е. има над три пъти ръст.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
През 2021 г. Тунис почти не е купувала петролни продукти. В същото време през януари 2023 г. държавата е закупила 2,8 млн. барела петролни продукти от Руската федерация, включително бензин, дизелово гориво и газьол.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
WSJ отбелязва, че рязко увеличение на покупките на руско гориво се наблюдава в Египет, Либия и Алжир.
Според анализатори Тунис и Мароко едновременно са увеличили износа на петролни продукти, във връзка с което ЕС се опасява, че руското гориво не може да бъде изключено от световната икономика. Анализаторите посочват, че Северна Африка внася много повече гориво, отколкото се нуждае.
От 5 февруари 2023 г. е в сила ембаргото на ЕС върху руските петролни продукти. Европейските държави одобриха и таван на цените на петролните продукти от Русия в размер на 100 долара за барел. Таванът на ЕС и Г-7 за петрола с произход Руската федерация е 60 долара за барел.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
През 2021 г. повече от половината от всички доставки на дизелово гориво по море за ЕС и Обединеното кралство идваха от Русия. Но до декември 2022 г. вносът на руски дизел в страните от ЕС намаля с около 40% - той беше заменен най-вече от доставки от Саудитска Арабия и Индия.
ОЩЕ: Русия спря доставките на петрол за Полша през петролопровода "Дружба"