През миналата година 869 млн. евро са изпратени на български граждани от роднини и близки, живеещи в чужбина.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
С това страната се нарежда на седмо място сред 28-те държави. От тях 552 млн. евро са трансфери от ЕС, а 317 млн. евро от трети страни.
552 милиона евро от тях са от ЕС, а 317 милиона - от страни извън съюза, отчита европейската статистическа служба "Евростат".
От България пък са преведени общо 9 милиона евро като лични трансфери към чужбина - 3 млн.евро към ЕС, а 6 милиона към страни извън Европа. В страната ни се получават много повече пари, отколкото се изпращат и балансът е положителен.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
"Евростат" уточнява, че личните трансфери могат да са между български граждани, живеещи в чужбина, и семействата им, което е най-често срещано. В статистиката обаче влизат и парите, изпратени от граждани на други страни към български граждани или към техни близки, живеещи в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Европейските граждани са превели 30.3 милиона евро на роднини и приятели извън Европа през 2016 година. Към Евросъюза пък постъпват 9.9 милиона евро под формата на лични трансфери.
Най-много пари са изпратени от Франция - почти 10 милиарда както към жители на страни в ЕС, така и на живеещи извън общността, а постъпилите средства са едва 556 милиона. След Франция по отрицателен баланс се нареждат Великобритания, Испания и Италия. Португалия и Полша са най-големите бенефициенти на лични средства, разкриват данните на "Евростат".